2024. november 22., péntek

Hatalmasat esett a napelemek ára, és ez még csak a kezdet

Nagy tempóban gyorsul a megújulóenergia-termelő kapacitások növekedése a világban; 2023-ban közel 50%-kal nagyobb új kapacitást telepítettek globálisan, mint 2022-ben. Az elmúlt 20 évben ez volt a legnagyobb arányú éves növekedés, pedig már viszonylag magas bázisról következett be. Így egyre valószínűbbnek tűnik, hogy elérjük a klímaváltozás féken tartásához szükséges egyik legfontosabb részeredményt, és 2030-ig sikerül megháromszorozni a 2022-es megújuló áramtermelő kapacitást, de jócskán akadnak még kihívások e téren is - áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésében.

2023-ban világszerte közel 510 gigawattal (GW) nőtt a megújulóenergia-kapacitás, ami közel másfélszerese a 2022.es eddigi rekordszintű bővülésnek.

Az IEA megújulókról szóló új jelentése szerint a gyors növekedésnek köszönhetően egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a világ képes lesz teljesíteni a fő klímacél (2050-es karbonsemlegesség) eléréséhez elengedhetetlennek tartott részcélt, és a 2022-es értékhez képest 2030-ig megháromszorozza megújulóenergia-termelő kapacitását. A jelenlegi trend 2,5-szeres bővülést vetíti előre 2030-ig, és a kormányok a növekedést még mindig lassító néhány fő kihívás kezelésével a szükséges tempójúra, sőt, valamivel ezt is meghaladó sebességűre gyorsíthatják a folyamatot.

A kihívások négy fő kategóriába sorolhatók, és országonként eltérő mértékben esnek a latba. Ezek a: 1. a szakpolitikai bizonytalanságok és az új makrogazdasági környezetre adott késedelmes válaszok; 2. a hálózati infrastruktúrába való beruházás elégtelensége, ami fékezi a megújulók terjedését; 3. az adminisztratív akadályok és körülményes engedélyezési eljárások, valamint a társadalmi elfogadottsággal kapcsolatos kérdések; 4. az elégtelen finanszírozás a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban.

A részcél elérésének esélyét növeli, hogy az ENSZ tavaly év végén tartott 28. éves klímacsúcsán (COP28) a világ 198 országának kormányait képviselő küldöttek más célok (például a globális energiahatékonyság éves javulási ütemének megkétszerezése) mellett a világ megújulóenergia-kapacitásának 2030-ig történő megháromszorozása mellett is állást foglaltak közös nyilatkozatukban.

Az IEA két forgatókönyv mentén vizsgálta a kilátásokat, miszerint nem kizárt, hogy a következő 5 évben a világon több megújuló kapacitás létesül, mint az elmúlt bő 100 évben. A 2023-28-as periódusban az Egyesült Államokban, az Európai Unióban, Indiában és Brazíliában is több mint kétszeresére nőhet az évente telepített új nap- és szárazföldi szélerőmű kapacitás nagysága a megelőző ötéves időszakhoz képest.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Forrás: IEA