A Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR) azt kéri az illetékes hatóságoktól, hogy magyarországi mintára végre náluk is vezessék be a minimális szolgáltatási díjak rendszerét, amit, mint kiemelik, már 16 éve követelnek.
Magyarországon alig tíz napja, január 28-án lépett hatályba a közúti fuvarozás érdekeit szolgáló intézkedéscsomag, amivel azt szeretnék elérni, hogy a logisztikai ágazat megduplázza nemzetgazdasági részesedését, és teljesítménye így 2030-ra elérje a GDP 10 százalékát. A jogszabály-módosítás elsődleges célja, hogy tisztességes piaci viszonyokat teremtsen, és megvédje a hazai fuvarozókat az engedéllyel nem rendelkező, Magyarországon fuvarfeladatokat teljesítő külföldiek térnyerésétől. A magyar Nemzetgazdasági Minisztérium közölte, a fuvarozók javaslatára vezették be a minimális szolgáltatási díjak rendszerét, vagyis a minimális szolgáltatási alapdíjat, a rakodási és raklapválogatási díjat és az állásidőre járó díjat, valamint meghatározták a fuvarozásban részt vevő alvállalkozók maximális számát.
Radu Dinescu, a romániai UNTRR főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen intézkedéssel náluk is jelentősen növelhetnék a szektor versenyképességét, egyúttal az állam is nagyobb bevételekhez jutna a fuvarozók tevékenységéből. Ha továbbra sem vezetik be a minimális díjakat, jelentős mértékben, már az idén 15 százalékkal emelkedhetnek a közúti szállítók működési költségei, ami kedvezőtlen hatással lesz a fuvarozással foglalkozó cégek nyereségére és általános versenyképességére, emelte ki Dinescu. A romániai fuvarozók szövetségének adatai szerint az országban az áruk 71 százalékát közúton szállítják, közli a trans.info.