2024. november 22., péntek

(Vízi) összeköttetésbe kerülni a világgal

Aláírták a bánostori kikötő megépítéséről szóló szerződést

A szerémségi Bánostoron pénteken ünnepélyesen aláírták a helyi kikötő megépítéséről szóló szerződést, amelynek értéke 3,4 millió euró. A dokumentumot Uroš Kondić idegenforgalmi miniszter, Vuk Perović, a Kikötőkezelő Ügynökség igazgatója, Biljana Janković, Belcsény (Beočin) község elnöke, valamint Aleksandar Pantelić, a Vízúti Igazgatóság igazgatója látta el kézjegyével. Az eseményen tiszteletét tette Igor Mirović tartományi kormányfő és Goran Vesić építésügyi, infrastrukturális és közlekedési miniszter is.

Igor Mirović elmondta, hogy jelentős projektumról van szó, amely hozzájárul a turizmus fellendüléséhez nemcsak Belcsény községben, de egész Vajdaságban is. 

Szerbia attraktívabb úti cél lesz azoknak a turistáknak, akik hajókkal érkeznek az országba. Ezért mindenképpen fontos befektetni a hajóközlekedésbe. Nagy munka vár ránk, hiszen szükséges bővíteni a turisztikai kínálatunkat. Ez egy nagy nap Belcsény számára, és a kikötő megépítése az egyik legjelentősebb nagyberuházás, amely mindenképpen javítja majd az itt élő polgárok életminőségét – fejtette ki Mirović.

Goran Vesić elmondta, örömmel tölti el az, hogy még egy kikötő épül a Dunán, mivel egyre több turista érkezik hajóval Szerbiába. 

– Tavaly 183.043 turista érkezett sétahajóval, ami 35 százalékkal több, mint 2022-ben. Ez az irányzat remélhetőleg folytatódik, és az államnak megfelelő infrastruktúrát kell kiépítenie, hogy a turisták minél hosszabb ideig maradjanak az országban. Szerbiában jelenleg 10 nemzetközi kikötő működik, ebből 7 a Dunán, 3 a Száván. Rámutatott arra, hogy Szerbia tavaly sokat tett az úti infrastruktúra fejlesztése érdekében, és ezt folytatja a jövőben is. A bánostori kikötő jelentős, mivel lehetővé teszi a turisták számára, hogy meglátogassák a Fruška gorát. Ez korábban is lehetséges volt, de nem ilyen módon – fogalmazott Vesić, aki rámutatott arra, hogy a projektum a Hajózz Szerbiában! elnevezésű projektum keretében valósul meg.

Uroš Kandić is a szerződés aláírásának jelentőségét emelte ki, főleg a Hajózz Szerbiában! projektum megvalósítása érdekében. A kikötő jelentős a Fruška gora fejlesztése és népszerűsítése szempontjából is. Elmondta, hogy a bánostori kikötő megépítése a Felső-Duna mente legjelentősebb projektuma, az Alsó-Duna mentén már működik három kikötő.

Az eseményen elhangzott, hogy a vízi közlekedés és az infrastruktúra korszerűsítése Vajdaság területén nagyon sokat jelent a gazdaság és az idegenforgalom fejlesztésére nézve, hiszen rengeteg hajó halad át Szerbián. A szerb kormány a Kikötőkezelő Ügynökséggel együttműködve lépéseket tesz a folyóink nyújtotta lehetőségek kihasználása érdekében. Az országnak igyekeznie kell kiaknázni a lehetőségeket a Duna és a Száva folyókon keresztül, hogy minél jobb összeköttetésbe kerüljön a világgal.

A kikötő megépítésével komplett infrastruktúra is épül, a hozzá tartozó létesítményekkel, ami elsősorban a kikötői munkásoknak, vámosoknak, rendőrségnek nyújt majd nagy segítséget. Digitális múzeumot is építenek azzal a céllal, hogy minél több turistát idevonzzanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Igor Mirović újságírók gyűrűjében (A tartományi kormány felvétele)