Még mindig nem tudni, hogy mennyibe kerül majd az elektromos rollerek bejegyeztetése országunkban – írja a Blic azzal a rendelettel kapcsolatban, mely szerint a jövőben ezeket a járműveket is be kell jegyeztetniük a tulajdonosaiknak. Három és fél hónap múlva ugyanis ez nélkül egyáltalán nem lehet közlekedni Szerbiában elektromos rollerrel. A használatukhoz matricát kell igényelni: ezt április 5-től tehetik meg az érdekeltek. Az új szabályozás szerint aki ezt június 15-ig nem teszi meg, annak a garázsban kell hagynia a kedvenc kétkerekűjét.
A felmérések szerint Szerbiában 250 ezer elektromos roller fut az utakon, sokszor veszélyeztetve a gyalogosok és más járművek biztonságát – állítják a szakemberek. Az új közlekedésbiztonsági törvény többek között ezen járművek használatát is szabályozta. Ugyanarról a szeptemberben jóváhagyott rendelkezésről van szó, amely a visszaeső, súlyos szabálysértést elkövetőket a járművek lefoglalásával bünteti. Ahogyan arról beszámoltunk, a személygépkocsik törvényes elkobzását már érvényesíti a rendőrség. Alkalmazzák az elektromos rollerekre vonatkozó rendelkezések szabálysértésekre vonatkozó előírásait is, a matrica igénylését viszont a következő hónapokban érvényesítik.
MI SZÜKSÉGES A LEVONÓ KÉRELMEZÉSÉHEZ?
Az új szabályozás értelmében mindazoknak kérelmezniük kell a jármű bejegyeztetését, akik rendelkeznek elektromos rollerrel. A bejegyeztetést igazoló matrica igénylését a tulajdonosoknak a Közlekedésbiztonsági Ügynökségnél kell átadniuk június 15-ig.
A nyilvánosságra hozott információk szerint a kérelemnek tartalmaznia kell a tulajdonos személyes adatait, a lakcímét és az elérhetőségeit is. Emellett az elektromos jármű márkáját, az elektromotor erősségét, a jármű gyorsaságát és tömegét is be kell írni. A kérelem mellékleteként át kell adni a jármű teljes technikai dokumentációját is.
A vonatkozó szabályozás azt is pontosan részletezi, hogy a bejegyeztetést igazoló levonónak hogyan kell kinéznie: a téglalap alakú, ezüstszürke öntapadós matrica 36×60 milliméteres lesz. A levonónak éjjel és nappal is láthatónak kell lennie, az eltávolításkor pedig meg kell semmisülnie. A matrica felső részére a Közlekedésbiztonsági Ügynökség logója kerül majd, a közepén a könnyű elektromos járművek LEV-jelzése kap majd helyet latin és cirill írásmóddal, ez alatt pedig feltüntetik az elektromotor erejét (W), a maximális elérhető sebességet (km/h) és a jármű tömegét is (kg).
A rendelkezések azt is előírják, hova kell a levonót felhelyezni a járműre. A szabályozás szerint ugyanis jól látható helyre kell kerülnie, azaz a kormányoszlop felső részére.
MENNYIBE KERÜL A BEJEGYEZTETÉS?
Bár alig egy hónap múlva már megkezdődik a matricák kiadása, jelenleg még nem tudni, hogy jár-e majd anyagi költségekkel az elektromos rollerek bejegyeztetése. Erről ugyanis a Közlekedésbiztonsági Ügynökségnek kell döntenie, amely még nem hozott ilyen határozatot.
Damir Okanović, a Közlekedésbiztonsági Bizottság szakembere a matricák bevezetését jó megoldásként értékelte, amennyiben ingyenesen igényelhetőek lesznek. „A bejegyeztetést igazoló levonók szükségesek ahhoz, hogy a közlekedési rendőrök ellenőrizni tudják a járművek használatát” – mutatott rá a figyelmeztetések és büntetések hiányára a szakember. Ugyanakkor azonban az elektromos rollerek előnyeire is felhívta a figyelmet. „Ha támogatni szeretnénk a környezetkímélő, kis járművek használatát a városainkban, akkor a polgárokat ösztönözni kell, nem pedig elriasztani őket különböző illetékek bevezetésével” – mondta Okanović. Majd hozzátette: „remélem, hogy ezek a levonók ingyenesek lesznek”.
AZ UTAKON MÁR ELLENŐRZIK A ROLLEREK HASZNÁLATÁT
A sajtó érdeklődésére a közlekedési rendőrség megerősítette, hogy az új rendelkezésekkel összhangban már most is ellenőrzik az elektromos rollerek szabályos használatát, és a törvényes előírásoknak megfelelően büntetik is a szabálytalankodókat.
Az új rendelkezések ugyanis előrelátják, hogy az elektromos rollerek vezetőinek láthatósági mellényt és bukósisakot kell viselniük, vezetés közben nem viselhetnek fülhallgatót és nem szállíthatnak személyt a járművön. Emellett az említett járműveket a kerékpárútként jelzett felületeken vezethetik a tulajdonosaik. Csak abban az esetben térhetnek a közútra, ha az adott útvonalon nem létezik kerékpárútként jelzett felület. Ilyenkor viszont csak azokat a közutakat használhatják, amelyeknél legfeljebb 50 km/h a sebességkorlátozás – áll a szabályozásban. Ugyanitt kiemelik: kiskorúak kerékpárút hiányában csak a 30 km/h-ás korlátozással ellátott közutakon vezethetnek elektromos rollert.
A korhatár az elektromos rollerek esetében magasabb, mint a bicikliknél: az új szabályozás értelmében kerékpározni 12 éves kortól lehet, az elektromos rollereket pedig 14 évesen kezdhetik el vezetni a kiskorúak.
DRÁKÓI BÜNTETÉSEK
Az elektromos rollerek vezetőire szabálysértéstől függően 3 ezertől akár 120 ezer dinárig terjedő pénzbírságot róhatnak ki a hatóságok, de bizonyos esetekben akár börtönbüntetéssel is sújthatóak – összegzik az új előírásokat az elemzők.
A legmagasabb, 100-120 ezer dináros pénzbírságot vagy a 30 napos elzárást azokra róják ki, akik autóúton vagy autópályán használják az elektromos rollerjeiket. Ugyanennyi, azaz egy havi börtönbüntetést kaphatnak azok is, akik könnyű testi sérülést okoznak a vezetés folyamán. A súlyos testi sérülések okozásáért viszont 2–8 éves börtönbüntetést lát elő az új szabályozás, amely szerint 12 évre is börtönbe zárható az, aki halálos balesetet okoz.
A legkisebb, 3 ezer dináros büntetést azoknak írhatják ki a rendőrök, akik túllépik a szabályzat által meghatározott maximális sebességkorlátozást: az elektromos rollereket legfeljebb 10 km/h-ás sebességgel vezethetik a tulajdonosaik. Ugyanennyivel büntetik többek között a fülhallgató viselését is hajtás közben. Az egymás mellett haladásért, illetve a vezetést akadályozó tárgy szállításáért viszont 5 ezer dináros büntetést állíthatnak ki a hatóságok.
A legtöbbször azonban a nem megfelelő közlekedési felület használatáért büntetik a rendőrök az elektromos rollerek vezetőit: ezért 10 ezer dináros pénzbírságot írnak ki. Ugyanennyivel büntetik azokat is, akik megvilágítás, láthatósági mellény vagy bukósisak nélkül közlekednek, de a személyszállításért is ennyi jár. Ahogyan azért is, ha 14 évnél fiatalabb vezeti az elektromos rollert, vagy kiskorúként nem kerékpárútként jelzett felületen közlekedik az illető. Az előírások szerint 10 ezer dinárral büntetik majd azokat is, akik nem bejegyzett járművel fognak közlekedni.
Nyitókép: Ótos András felvétele