Az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karán tegnap ünnepélyes keretek között folyékonykromatográfia-berendezést (HPLC) adtak át és helyeztek üzembe. A berendezés megvásárlása a Nyugat-balkáni országok versenyképességét javítani kívánó Regionális Alap (RFC) program keretében valósult meg. Az 299.791 eurós adományt a berendezés mellett a tanárok és a diákok képzésére is fordítják. Az eszközök fő donátora a Német Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Miniszérium, a Német Fejlesztési Bankon keresztül.
A nagy teljesítményű folyadékkromatográfia széles körben alkalmazható gyógyszerek, élelmiszerek, biokémiai kutatások vagy biomolekuláris vizsgálatok területén. Pontosan megadja a szükséges eredményeket, amelyet a kész gyógyszerkészítmények mennyiségi és minőségi elemzésére használják. A nagy teljesítményű folyadékkromatográfia-berendezés hozzájárul a kutatáshoz és a termékfejlesztéshez.
Snežana Brkić, az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karának dékánja a berendezés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
– Az egyetem egyedül nem volna képes ilyen berendezés megvásárlására, ezért nagyon hálásak vagyunk az adománynak. A gyógyszerelemzésre szolgáló kromatográfia mindenképpen fejleszti az intézményünket. Nagyon fontos ugyanis, hogy a legkorszerűbb berendezésekkel dolgozzunk. A kutatási munkák is minden bizonnyal hatékonyabbá válnak. HPLC-technikát alkalmaznak többek között a gyógyszer azonosságának feltárására és a betegség kezelésének és előrehaladásának nyomon követésére is. A közeljövőben képzéseket is szervezünk a diákok számára. Rendívül fontos, hogy az egyetemisták megtanulják használni a legkorszerűbb berendezéseket. Ezáltal továbbfejleszthetik a szakmai tudásukat, és olyan készségeket sajátíthatnak el, amelyek nélkülözhetetlenek a gyógyszeriparban – fejtette ki Brkić.
Anke Konrad, Németország belgrádi nagykövete elmondta, örömmel tölti el, hogy Német Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Minisztérium, a Német Fejlesztési Bankon keresztül segíti a szerbiai oktatási intétményeket.
– A vállalatoknak olyan szakemberekre van szükségük, akik a gyakorlatban is alkalmazni tudják a legkorszerűbb technológiákat. Az oktatási inézményeknek ezért lehetővé kell tenni, hogy a képzést összehangolják a munakerőpiac igényeivel. Ez az egyedüli módja annak, hogy csökkenjen a szakadék az oktatás és a gazdaság igényei között. A felszerelésekbe és berendezésekbe való beruházás rendkívül fontos – fogalmazott a nagykövet.
Dr. Stojšić Milosavljević Anasztázia, a tartományi felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkár segédje, valamint kardiológus elmondta, hogy berendezés üzembe helyezése mindenképpen nagy jelentőséggel bír az intzémény és az egyetemisták számára. A fiataloknak lehetőségük lesz, hogy megtanulják kezelni a korszerű berendezést. Fontos ugyanis, hogy öszehangolják az elméleti és a gyakorlati tudást – fejtette ki Milosavljević.
Az RFC nemrégiben három felhívást tett közzé 11,24 millió euró értékben. Szerbiában összesen 27 projektumot támogatott.
Nyitókép: Ótos András felvétele