2024. november 22., péntek

Termelőinknek a világpiacon a helye!

A kivitelre vonatkozó szabályozás rendezését sürgetik a szakemberek

A termelőinknek meg kell ismerniük a kereskedelmi algoritmusokat, a piaci előrejelzések, a kockázatok korszerű kezelését és a terménytőzsde alakulását ahhoz, hogy sikeresen értékesítsék a termékeiket a nemzetközi piacon – hangzott el azon a képzésen, amelyen a vajdasági termelők a globális piac alakulásáról és elvárásairól hallgathattak előadásokat az újvidéki Master Központban. Az öthetes képzést a Vajdasági Gazdasági Kamara szervezte meg az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karával, a Vajdasági Szövetkezetek Szövetségével, illetve az Újvidéki Terménytőzsde együttműködésével. Az előadássorozat célja, hogy a termelőink elsajátítsák azokat az alapvető ismereteket, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy érvényesülni tudjanak a globális piacon és tőzsdén.

A képzés résztvevőit házigazdaként Boško Vučurević, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke köszöntötte. Nyilatkozatában elmondta, hogy a múlt évben Vajdaságban kétmilliárd euró értékben szállítottak külföldre a mezőgazdasági termelők: ez 8 százalékos visszaesést jelentett a korábbi évhez képest. A csökkenést elsősorban a globális gazdasági változások okozták, amelyek stabilizálódásával az idén már az első két hónapban 14 százalékos ugrást jegyeztek az elemzők a 2023-as évhez viszonyítva – emelte ki a kamara elnöke az év első két havában elért 320 millió euró értékű kivitel jelentőségét.

– Célunk, hogy a képzésekkel a termelőinknek megfelelő ismereteket biztosítsunk arról, hogyan kezeljék termékmennyiségeiket, tartalékaikat, és hogyan csökkentsék az üzleti kockázataikat. A mezőgazdaság ugyanis elég kockázatos gazdasági ágazat: egyrészt a kiszámíthatatlan időjárási körülmények miatt, másrészt viszont egyre jobban borul a piaci kínálat és kereslet közötti összhang is – mutatott rá a kamara elnöke azokra a változásokra, amelyek működését ismerve a termelők felkészülhetnek a sokszor előreláthatatlan kereskedelmi ingadozásokra. Fontos ugyanis, hogy a termelők a megfelelő időben és feltételek mellett értékesítsék terményeiket a nemzetközi piacon – hangsúlyozta Vučurević.

SZABÁLYOZNI A TERMÉNYÉRTÉKESÍTÉST!

A nemzetközi piac kiszámíthatatlanságát Nedeljko Tica, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának dékánja is megerősítette beszédében. 

– Több mint száz évvel ezelőtt a német szakértők a saját termelőiknek a következőket mondták: elég erősek vagytok a terepen, de gyengék a piacon. Ez az értékelés mondható el ma a vajdasági termelőkről is. Ez azonban nem a termelők alulképzettségével magyarázható: sokkal inkább azoknak a piaci mozgásoknak tudható be, amelyek a mai körülmények között nagyon nehezen láthatók előre. A korszerű nemzetközi piacon lehetetlen előre tervezni, ám el lehet sajátítani azokat a mechanizmusokat, amelyek alapján működik a terménytőzsde – mutatott rá a dékán.

Ugyanakkor hangsúlyozta: fontos lenne rendezni a terményértékesítésre vonatkozó rendelkezéseket is ahhoz, hogy a szerbiai termelők fel tudjanak zárkózni a nemzetközi piaci követelményekhez. A jól megalkotott törvényes keret biztosíthatja ugyanis a termelőknek azt, hogy jövedelmüket ne csak a termelés maximalizálásával növelhessék, hanem a jó piaci döntéseikkel is – mutatott rá a rendelkezések jelentőségére a dékán. 

SIKERES TERMELÉSSZERVEZŐKET!

A megfelelő törvényes keret szükségességét Jelena Nestorov Bizonj, a Vajdasági Szövetkezetek Szövetségének elnöke is hangsúlyozta az összejövetelen.

Ugyanakkor kiemelte a sikeres termelési ügyvezetés jelentőségét is.

– Az elmúlt években számtalan külső tényező alakította a piacot, a koronavírus-járványtól kezdve a nemzetközi összetűzésekig. Ezen válságok elsőként mindig az energiapiacot és az élelmiszerpiacot érintik. Jelenleg azok tudnak sikeresen működni, akik a válságkezelés és a kockázatelemzés terén megfelelő képesítéssel és tudással rendelkeznek. Szükséges tehát ismerni az értékpapírokat, a terménypiacok és pénzügyi rendszerek működését ahhoz, hogy a termelő jövedelmező gazdaságot vezessen, és ne kelljen neki veszteségekkel küzdenie  – mutatott rá a képesítések jelentőségére a szövetség elnöke.

Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a termelési lánc jelenleg sem folyamatos országunkban. A tárolóink továbbra is teltek, a termelőknek viszont nincs elegendő eszközük a munkálatok elvégzésére. Égetően szükség van a kivitel megerősítésére – nyomatékosította a törvényes keret megvalósításának szükségességét, illetve a képzés jelentőségét Jelena Nestorov Bizonj. Álláspontját az előadássorozat koordinátora, Žarko Galetin agrogazdasági elemző is megerősítette.

– Az elmúlt időszak ingatag gazdasági körülményeiben többször is bebizonyosodott, hogy mezőgazdászaink sajnos nem eléggé képzettek ahhoz, hogy érdemben részt vehessenek a globális terménytőzsdén, de nehézségeik vannak a nemzetközi kereskedelemben is. Ezért szükségesnek tartottuk, hogy lehetőséget adjunk számukra a korszerű piac működésének és követelményeinek megismerésére. Ez az első, egyben legjelentősebb lépés afelé, hogy a termelőink nemzetközi szinten is érvényesülni tudjanak, illetve felkészülten várják azt a pillanatot, amikor megvalósulnak azok a törvényes, technikai és infrastrukturális keretek, amelyek lehetővé teszik a nemzetközi piac meghódítását – mondta a Vajdasági Gazdasági Kamara szaktanácsadója.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nedeljko Tica, Boško Vučurević és Žarko Galetin a képzés megnyitóján (Fotó: Tóth D. Lívia)