2024. július 16., kedd

Nincs megállapodás a málna áráról

Pénteken újabb találkozó – A termelők 400 dinárt kérnek – Több helyen lekaszálták a málnabokrokat

Nem sikerült egyezségre jutni a „vörös arany”, vagyis a málna felvásárlási árát illetően a termelők és a hűtőházak képviselőinek Aleksandar Martinović agrárminiszter jelenlétében tartott tegnapi, belgrádi találkozóján. A hűtőházak időt kértek ahhoz, hogy válaszolni tudjanak a termelőknek arra a követelésére, hogy 400 dinár legyen a felvásárlási ár. Azt mondták, az amszterdami vásár befejezését várják, utána tudni fogják, mekkora a málna iránti kereslet, és mennyit fizethetnek érte. Csak abban tudtak megegyezni, hogy pénteken, 31-én folytatják az egyeztetést. A belgrádi média szerint Martinović miniszter rövid távú megoldást sürgetett, mivel a málnaszüret hamarosan indul, a távlati tervekről pedig, mint mondta, a szüret idején is lehet beszélgetni. Kijelentette, hogy minden érdekelt félnek megfelelő megoldást kell találni.

Dobrivoje Radović, a Szerbiai Málnatermesztők Egyesületének elnöke a Beta hírügynökségnek a majdnem négyórás egyeztetés után azt nyilatkozta, hogy a felvásárlók semmilyen árat nem emlegettek, ehelyett jobban panaszkodtak helyzetük miatt, mint a termelők. Ha folytatják eddigi zsarolási módszerüket, lassan eltűnnek a málnaültetvények, és akkor már kínálhatnak 3000 dinárt is, nem lesz áru. Már az idén is feleannyi termett, mint tavaly, összesen 25.000–30.000 tonna várható. A múlt évi és tavalyelőtti készleteket eladták, a tavalyi rendkívül alacsony, 200 dináros ár miatt pedig sokan felszámolták a málnaültetvényeket, elkeseredésükben többen egyszerűen lekaszálták a bokrokat. Mindezt tetézte a fagy és a jégverés. Radović úgy tudja, hogy az időjárási viszontagságok miatt a világ legnagyobb málnatermesztőinek sem lesz jó termésük az idén. 

A regionális jellegű, čačaki székhelyű RINA hírügynökség arról is tudósított, hogy a hétfői megbeszélésen részt vettek a pénzügyi és kereskedelmi tárca, a Szerbiai Gazdasági Kamara, a Vámigazgatóság, a Köztársasági Statisztikai Intézet, a čačaki Gyümölcsészeti Intézet, valamint a köztársasági parlament mezőgazdasági bizottságának képviselői is. 

Nyitókép: Pixabay