2024. július 16., kedd

Továbbra is napirenden a málna ára

Hogyan lett a 400 dinárból 250?

Kivonultak vasárnap a Požegánál vezető főútra a vidék málnatermesztői, és két órára megbénították a közlekedést, mert elégedetlenek a málna 250 dináros felvásárlási árával, amiről a hírek szerint egyes termelői szervezetek képviselői megállapodtak az agrárminiszterrel és a hűtőházak tulajdonosaival. Traktorokkal és autókkal több kilométeres oszlopban indultak el Ariljéből, a rendőrök megjelentek ugyan, de mint a tiltakozók fogalmaztak, „nem bántották” őket.

A miniszter a málnatermesztők nem reprezentatív egyesületeinek képviselőivel tárgyalt, állítja Mileta Pilčević, a Vilamet egyesület elnöke, a tiltakozás egyik szervezője. A hírügynökségeknek azt mondta, úgy tudja, a 250 dinár egyetlen szervezetnek és a hűtőházak többségének sem elfogadható, ezért most a termelők Aleksandar Vučić elnökkel és Miloš Vučević kormányfővel szeretnének találkozni. „Azt mondják rólunk, hogy lázadók vagyunk, holott csak segítséget várunk az államtól. Nem vagyunk sem a miniszter, sem az állam ellenségei, 350 dináros, növekvő irányzatú árelőleget követelünk” – mondta Pilčević. (Május utolsó hetében Dobrivoje Radović, az egyik termelői csoportosulás vezetője még 400 dinárt emlegetett). Pénteken, június 7-én Aleksandar Martinović mezőgazdasági miniszter fontosnak látta megismételni újságírók előtt, hogy igenis megegyeztek a 250 dináros „felvásárlási kezdőárban”, valamint abban, hogy ha a kiviteli ár ennél magasabb lesz, a hasznot a hűtőházak és a termelők 40:60 százalékos arányban osztják, a termelők javára. Azt is jelezte, hogy a napokban kidolgozzák és a kormány elé terjesztik a megállapodás tervezetét, és ha a kabinet rábólint, a felek aláírják a dokumentumot. Szerinte ez nagy előrelépés lesz, mert korábban a 49:51 százalékos arányban osztoztak a kereseten.

„Számos pontatlan információ látott napvilágot, egyesek cáfolják, hogy megegyezés született volna. Az egyik egyesület, amely a megbeszélésen beleegyezését adta, útban hazafelé, Arilje felé meggondolta magát, estefelé felhívtak, hogy nekik mégsem felel meg az ár, majd június 2-án, a helyhatósági választások napján tiltakozást tartottak – részletezte a korábban történteket Martinović kiemelve, hogy a minisztérium itt csak közvetítő lehet, ugyanis nincs törvényes lehetőség arra, hogy az állam vagy bármelyik szaktárca meghatározza a piaci árat. A miniszter elbeszélését hitelesnek mondta Marjan Rističević, a parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke, és megerősítették a május 31-ei megbeszélésen részt vevő kormányképviselők is. Milutin Živković, az ariljei Srpska malina egyesület elnöke szintén alátámasztotta a megállapodás tényét. Mint fogalmazott, lehet, hogy ez az ár nem mindenkinek van ínyére, de mégiscsak történt előrelépés, a nyereség elosztásában is. Zoran Milićević, az egyik kraljevói termelői szervezet képviselője és Miško Stanić termelő és felvásárló is hasonlóan nyilatkozott. A miniszter abban bízik, hogy a 250 dinár valóban csak kezdőár lesz, ennél az idei gyengébb termés és az időjárási viszontagságok miatt csak magasabb lehet. Erre utalnak egyébként a piaci málnaárak is: az egyik újvidéki piacon a napokban 800 dinárt kértek a málnáért, a legtöbben fejüket csóválva elsétáltak mellette, de volt olyan is, aki vásárolt – 20 dekát. 

Nyitókép: Aleksandar Martinović miniszter a málnatermesztők képviselőivel (Fotó: Beta)