2025. január 21., kedd

Kezdődik a kereskedelmi háború Kínával?

Az Európai Bizottság büntetővámot vetne ki a kínai elektromos autókra

Az Európai Bizottság vizsgálata szerint az akkumulátoros elektromos járműgyártás Kínában tisztességtelen támogatásban részesül, ami gazdasági kárral fenyegeti az Európai Unió elektromos járműgyártásban érdekelt vállalatait, valamint hátrányos lehet a kínai gyártmányok uniós importőreire, felhasználóira és fogyasztóira, ezért ideiglenes kiegyenlítővámok bevezetését helyezte kilátásba – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.

A Financial Times szerint akár 48 százalékos vámot is kiróhat majd a behozatali kínai elektromos autókra. Brüsszel egyelőre arról értesítette a járműgyártókat, hogy a jövő hónap elejétől ideiglenesen 17 és 38 százalékos vámot ró ki az amerikai Tesla konkurensének számító kínai elektromos autókra, ami hozzáadódik a már meglévő 10 százalékos vámköltséghez. A Tesla elektromos járművei részére ugyanakkor „egy kivételes vámösszeget állapítanak meg”.

A német kormány figyelmeztette az Európai Bizottságot, hogy kereskedelmi háborút indíthat el Kínával. Magyarország is elemzi a lépést, ahova hatalmas kínai beruházások érkeznek a jövőben az elektromobilitás területéről, Debrecenben kínai akkumulátorgyár épül, Szegeden pedig a világ legnagyobb elektromos autó exportőre, a BYD tervez beruházni.

A brüsszeli közlemény szerint az Európai Bizottság felvette a kapcsolatot az illetékes kínai hatóságokkal, hogy megvitassák a feltárt aggályokat és azoknak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vonatkozó szabályozásaival kompatibilis megoldása lehetséges módjait. Kilátásba helyezték, amennyiben a kínai hatóságokkal folytatott megbeszélések nem vezetnek megoldásra, az unió ideiglenes kiegyenlítő vámokat vezethet be július 4-től, az egyes tagállamok vámhatóságai által meghatározott formában.

Az Európai Bizottság által vizsgált három kínai gyártóra – BYD (17,4 százalék), Geely (20 százalék), SAIC (38,1 százalék) – vonatkoznának egyedi vámok. Más elektromos járműgyártásban érdekelt kínai vállalatra, melyek együttműködtek az uniós vizsgálatban, átlagosan 21 százalékos vám vonatkozna. A többi kínai gyártóra pedig, amelyek nem működtek együtt a vizsgálatban, 38,1 százalék vámot kellene alkalmazni.

„Nem értünk egyet a kínai elektromos autógyártókat sújtó brutális európai büntetővámokkal, a túlzott protekcionizmus nem megoldás” – nyilatkozta Nagy Márton magyar nemzetgazdasági miniszter a tárca szerdai közleménye szerint.

A miniszter szerint protekcionizmus helyett együttműködésre és szabad piaci versenyre van szükség. Ahelyett, hogy büntetővámokon keresztül korlátozzuk a gyártók közötti versenyt, támogatni és segíteni kell, hogy az európai elektromos járműipar versenyképessége globális szinten megerősödjön. Erős verseny nélkül nincs erős Európai Unió sem – tette hozzá.

A közlemény szerint a büntetővámok kivetését a legnagyobb európai autógyártókat is tömörítő, mintegy 60 ipari és technológiai vállalatot tömörítő Gyáriparosok Európai Kerekasztala sem támogatja. Ezt a héten lezajlott, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott találkozón is megerősítették. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Kínai BYD elektromos autó (Fotó: Beta/AP)