2024. július 2., kedd

Nyolcvanötmillió dinár farmi felszerelésekre

A Tartományi Mezőgazdasági, Víz-és Erdőgazdálkodási Titkárság nagy hangsúlyt fektet arra, hogy Vajdaságban javítson az állattenyésztés helyzetén. A jószágtenyésztők az idén is pályázhattak farmi felszerelések beszerzésére. A tartományi kormány dísztermében tegnap Dragica Ilić tartományi mezőgazdasági titkársegéd nyújtotta át a támogatási szerződéseket a jószágtenyésztőknek. A pályázat keretösszege 85 millió dinár.

– Örömmel tölt el, hogy az idén is sokan jelentkeztek erre a pályázatra. A tartományi titkárság évről évre magasabb összeget különít el a jószágtenyősztők támogatására. A pályázat keretösszege 2016-ban 30 millió dinár volt, az idén pedig már 85 millió dinár. Ez jól szemlélteti azt, mennyire fontos számunkra ez az ágazat. A tartományi titkárság a jövőben is mindenképpen nagy hangsúlyt fektet a jószágtenyésztőkre – fogalmazott Dragica Ilić.

Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, a tartományi mezőgazdasági titkárság 81 sikeres pályázóval írt alá támogatási szerződéseket. 
 

Tóth Zoltán (Fotó: Dávid Csilla)

Tóth Zoltán (Fotó: Dávid Csilla)

– A jószágtenyésztők vissza nem térítendő támogatásra pályázhattak szarvasmarha-, sertés-, juh-, kecske- és baromfifarmok felszereléseinek és eszközeinek beszerzésére. Fejőrendszerek, a nyers tej hűtését és tárolását szolgáló eszközök, trágyakezelés, valamint a jószágok takarmányozása során alkalmazott eszközökre pályázhattak a termelők. A sikeres pályázók 60 százalékos költség-visszatérítést valósíthattak meg. A női vállalkozók, valamint a 40 évnél fiatalabbak esetében ez a szám 70 százalék. A tartományi titkárság folyamatosan támogatja az jószágtenyésztőket az ágazat felserkentése céljából. Fontos elmondani, hogy évről évre nagyobb összeget biztosít a termerlőknek. A tartományi titkárság 2016 óta 76 beruházást támogatott 692 millió dinár értékben. Az állattenyésztés fejlesztése növeli a termelési hatékonyságot és az export lehetőségeket, ami hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. Az állattenyésztés jelentős szerepet játszik a régió mezőgazdasági termelésében, szavatolja a stabil élelmiszerellátást és munkahelyeket teremt a falvakban – fejtette ki Tóth Zoltán.

A majdányi Pióker Róbert tejtermeléssel és növénytermesztéssel is foglalkozik. 

Pióker Róbert (Fotó: Dávid Csilla)

Pióker Róbert (Fotó: Dávid Csilla)

– Pályáztam fejőház-berendezésre, mivel fejőtehenekkel foglalkozom. A tartományi titkárság támogatása mindenképpsen sokat jelent. Jó, hogy vannak olyan pályázatok, amellyekkel segítik a jószágtenyésztőket – fogalmazott Pióker Róbert.

A felsőhegyi Zabos Flórián jószágtenyésztéssel foglalkozik egy családi vállalkozás keretében. 

 


 

Zabos Flórián (Fotó: Dávid Csilla)

Zabos Flórián (Fotó: Dávid Csilla)

– Armatrac traktorhoz homlokrakodóra pályáztam, a bálák begyűjtésénél és trágyarakodáskor használjuk majd, 400 ezer dináros támogatásban részesültünk. Először pályáztam a tartományi tikákrságnál, s mindenképpen szeretnénk a jövőben is. A támogatás nagyon sokat segít, nélküle nehezen boldoglunánk. Természtesen szeretnénk bővíteni a gazdaságot, remélem, a jövőben ez sikerül – fejtette ki Zabos Flórián.

Nyitókép: Összesen 81 szerződést írtak alá a jószágtenyésztőkkel (Fotó: Dávid Csilla)