2024. december 22., vasárnap

Vámmentesen értékesíteni Kínában

Életbe lépett a szabadkereskedelmi egyezmény Szerbia és Kína között

A vajdasági kormány kilenc régióközi egyezményt írt alá kínai tartományokkal: ezek teljes érvényesítését a szabadkereskedelmi egyezmény alapozza meg – hangzott el a Szerbia és Kína között megkötött egyezmény bemutatásán Újvidéken. Az eseményt a megállapodás életbe lépésének napján szervezték meg: tegnaptól ugyanis mintegy 20 ezer szerbiai és kínai terméket lehet vámmentesen értékesíteni a két ország területén. Az egyezmény 10.412 szerb és 8.930 kínai terméket érint, így a közös termékpiac 60 százaléka már tegnaptól vámmentessé vált. Ezt a következő 5-10 évben a két ország termékpiacának 30 százalékára terjesztik ki úgy, hogy évente 10-20 százalékkal csökkentik majd a vámtarifákat. Ugyanakkor a mezőgazdasági termékekhez hasonló érzékeny cikkeket továbbra is vámmal védik az országok az egyezmény szerint. 

Jelenleg Szerbiából Kínába vámmentesen exportálható lesz a többi között a friss gyümölcs és zöldség, a gyógyszeripari termékek, valamint a vegyipari és gépipari termékek. A dokumentum kötelezi a szabadkereskedelem előnyeit élvező értékesítőket arra, hogy bizonyítsák: a termékeik értékének legalább 50 százaléka az anyaországból származik. A megállapodás a szerbiai gyártók számára 1,4 milliárd lakosú piacot nyit meg. A szerbiai közgazdászok előrejelzései szerint ez növelni fogja az exportot, és a helyi vállalatokat bevonja a kínai globális ellátási láncokba.

A szabadkereskedelmi egyezmény további utakat nyit meg a közös beruházások tekintetében is. Vajdaság és a kínai tartományok között megkötött megállapodásoknak köszönhetően több kínai cég is dolgozik a tartományunk infrastrukturális projektjein. Kínai finanszírozással valósul meg az Újvidék és Szabadka közötti gyorsvasút, a Fruška gora-i korridor, Újvidék kerülőútja, de a nagybecskerekei gumigyár is ennek köszönhetően működik – sorolta a bemutatón Maja Gojković tartományi kormányfő. Beszédében kiemelte: Vajdaság területén 15 kínai vállalat üzletel, az általuk kivitelezett beruházások összértéke meghaladja a 250 millió eurót. 

Továbbra is elkötelezettek maradunk a Kínával ápolt barátságunkhoz és együttműködésünkhöz: az egyezmény révén hatalmas lehetőségek nyíltak meg a szerb gazdaság előtt – mondta a bemutatón Tomislav Momirović kül- és belkereskedelmi miniszter. Ugyanakkor megerősítette a korábbi nyilatkozatait is, amelyekben az elmúlt 25 év legnagyobb gazdasági lehetőségeként értékelte az egyezményt. Ismét felszólította a hazai gazdasági szereplőket, hogy fedezzék fel a megállapodás lehetőségeit, és használják ki az általa nyújtott előnyöket a versenyképesség növelése, az üzlet bővítése és az export növelése érdekében.
A szabadkereskedelmi egyezmény újvidéki bemutatóján Milan Đurić polgármester is részt vett. Többek között tiszteletüket tették Li Ming, Kína belgrádi nagykövete és Marko Čadez, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke is. A kamara szakemberei előrevetítették az egyezmény pozitív gazdasági hatásait is: a megállapodás segít kiegyensúlyozni az árucserét, azaz csökkenteni a meglévő külkereskedelmi hiányt, és növelni az export-import fedezettségét. Ugyanakkor várhatóan bővülnek a beruházási és termelési kapacitások, erősödik a gazdasági tevékenység, ezáltal pedig még több külföldi beruházást tud bevonzani Szerbia – sorolták. Kiemelték: Kína az országunk legjelentősebb gazdasági partnere és befektetője. Szerbiában 1.560 gazdasági társaság működik többségi kínai tőkével, és ezekben mintegy 20.600 munkavállaló dolgozik, továbbá a múlt évben a külföldi befektetések közel egyharmada Kínából érkezett. 2014-től 2023-ig Kína 5,5 milliárd eurós beruházást valósított meg Szerbia területén, amely az össz megvalósított befektetés 17,5 százalékát tette ki – támasztották alá adatokkal állításukat a kamara szakemberei. Hozzátették: a külkereskedelmi áruforgalom értéke 6,09 milliárd dollár volt 2023-ban, amelyből 1,2 milliárd dollár a szerbiai kivitel tekintetében valósult meg. Az országos gazdasági kamara adatai szerint Szerbia öt fő exportterméke Kínába a rézércek és koncentrátumok, katódok, feldolgozott bükkfa, fagyasztott marhahús és motorok voltak. Ugyanakkor a kínai termékek közül az import értéke alapján az első helyen a kazánok, okostelefonok, hordozható gépek, légkondicionáló berendezések és színes fémlemezek álltak.

Mint ismeretes, a szabadkereskedelmi egyezményt 2023 októberében Pekingben írták alá Tomislav Momirović szerb, valamint Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszterek Aleksandar Vučić szerb és Hszi Csin-ping kínai elnök jelenlétében. A kínai elnök szerbiai látogatásakor további dokumentumok aláírásával alapozták meg a két ország stratégiai partnerségének fejlesztését. Ennek köszönhetően léphetett tegnap életbe a szabadkereskedelmi egyezmény: ehhez hasonló megállapodással Szerbián kívül Európában csak Svájc és Grúzia rendelkezik Kínával.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tomislav Momirović és Maja Gojković (A tartományi kormány felvétele)