2024. december 23., hétfő

Megéri-e?

A gazdák közül sokan további kiadásnak tekintik a termőföld biztosítását

Szerbiában egyre több vihar pusztít, ennek ellenére a termőföldeknek csupán a 15 százalékát biztosítják. A kisebb gazdák azt állítják, hogy nincs pénzük biztosítást kötni. A termelők már régóta küzdenek az időjárási viszontagságokkal. A jégverések minden évben jelentős károkat okoznak, a klímaváltozás következtében egyre gyakrabban fordulnak elő. A termelők többsége mégsem biztosítja a termést. Ezért sokan anyagi károkat szenvednek, s ezeket nem tudják megtéríteni. 

Vesna Lapčić, a Biztosítás Világa elnevezésű magazin főszerkesztője a Danas napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a támogatások mellett a mezőgazdasági termelők nem veszítenek sokat.

– A gazdák az államtól kapnak támogatást biztosításra, egyes önkormányzatoktól szintén, ez mindenképpen előny. A legtöbb termelő azonban még mindig nincs tudatában a biztosítás jelentőségével. Sokan úgy gondolják, hogy velük úgysem történik meg. Fontos ráeszmélniük arra, hogy mindent elveszíthetnek egy délutáni vihar miatt. Elsősorban erősíteni kell a bizalmat a gazdák és a biztosítóházak között. El kell oszlatni a kételyeket, főleg amikor fizetik a károkat. Fontos, hogy minden termelő megértse, pontosan mit biztosított, és mit nem. A félreértések a leggyakrabban akkor keletkeznek, amikor nem kellőképpen magyarázzák meg a biztosítás feltételeit – fejtette ki Lapčić, aki példával is szemléltette a dolgot.

Ez olyan, mintha valaki 20 ezer eurót hagyna egy szántón, és abban reménykedne, hogy senki sem szedi fel. Ugyanígy nem kell a kukoricát, a búzát, a málnát, az almát kitenni az időjárás viszontagságainak, a biztosítás megkötése nélkül. Hacsak nincs sok pénze kidobásra.

Jovica Jakšić, a Szerbiai Mezőgazdasági Termelők Független Társulásának elnöke elmondta, hogy a legtöbb gazda nem biztosítja a termését, mivel pluszkiadásnak tekinti. 

Számos termelőnek kedvezőtlen a tapasztalata a biztosítóházakkal, és aggódnak, hogy nem megfelelően lesznek kifizetve, a biztosítóház pedig nem méri fel elfogadhatóan a károkat.

– A biztosítóház felméri a károkat, és ha elégedetlenek vagyunk, nem kell aláírnunk semmit. Akkor kereshetünk egy független kárszakértőt, de ez hosszú folyamat, így ritkán választják ezt a lehetőséget. Az idén a biztosítás díja is emelkedett, ezért is tekintik a kisebb termelők további kiadásnak, és nem kötnek biztosítást. A nagyobb gazdák vagy azok, akik hitelt vettek fel, és adósságuk van, nem kockáztathatják meg, hogy ne biztosítsák a termésüket – fogalmazott Jakšić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: MTI