2024. november 22., péntek

Halogatott döntés

Továbbra is bizonytalan a málna felvásárlási ára – A termelőknek nem sikerült megegyezniük a feldolgozókkal

Hétnapos halasztást kértek a hűtőházak tulajdonosai arra, hogy megállapítsák, fel tudják-e emelni a jelenlegi 220 dinárról a málna felvásárlási árát. Így a málnatermelőket képviselő Vilamet egyesületnek ismét nem sikerült egyezségre jutnia azon a találkozón, amelyet a mezőgazdasági minisztérium hívott össze a termelők szorgalmazására. 

A gazdák már többször próbáltak rávilágítani arra, hogy az alacsony felvásárlási ár a megmaradásukat veszélyezteti. Az egyeztetés előtt arra is rámutattak, hogy a kereskedelmekben kilogrammonként 2 ezer dinárért is értékesítik a terményeiket. Példaként a Dis üzletláncban beszerezhető fagyasztott csomagolást hozták fel: a Frikom által forgalmazott termény kilogrammjáért 1500-1600 dinárt kérnek el a kereskedelemben. A Sirogojno feldolgozóüzem tulajdonosa az egyik tárgyaláson kijelentette, hogy „az üzletközpontok árainak semmi köze a felvásárlási árakhoz”, miközben az általuk forgalmazott terményt 3 eurós áron szerzik be Rade Ljubojević termelőtől – mutatott rá a hatalmas különbségre a tárgyalások előtt Mileta Pilčević, a málnatermelőket csoportosító Vilamet egyesület elnöke. A Beta hírportálnak adott nyilatkozatában kiemelte: a termelők egységes, 350 dináros felvásárlási árat követelnek országszerte. 

Ahogyan arról már korábban is beszámoltunk, a mezőgazdasági minisztérium a málnatermelők elégedetlenségére reagált a tárgyalások összehívásával. A termelők ugyanis bejelentették, hogy amennyiben nem egyeztethetnek újra a hűtőházak tulajdonosaival és az államvezetés megbízottjaival, akkor kénytelenek lesznek radikálisabb lépéseket tenni annak érdekében, hogy elérjék a tisztességes árat, és szavatolják a megmaradásukat. A tiltakozást sem zárták ki: egyeztetés hiányában a szerb kormány épülete elé vonultak volna. 

A fővárosba csak tüntetni mennek, tárgyalni már nem – jelentették be a sokadik sikertelen egyeztetésre hivatkozva a termelők. Így a tegnapi találkozót Ariljeben tartották meg. A háromórás tárgyalást követően a Vilamet egyesület alelnöke, Lazar Todorović számolt be a sajtónak arról, hogy „a felvásárlók és a hűtőházak tulajdonosai nem foglaltak állást arra vonatkozóan, hogy mennyivel emelnék meg a jelenlegi felvásárlási árat, hanem hétnapos türelmi időt kértek az áremelés mértékének megállapítására”. Hozzátette: a felvásárlók kijelentették, hogy három hét múlva a legtöbbjük megköti a szerződést a vásárlókkal, így akkor lesz teljesen világos, mennyit tudnak fizetni a hazai termelőknek. 
A tárgyaláson Aleksandar Martinović mezőgazdasági miniszter is részt vett: a termelők szerint a tárcavezető is arra kérte a feldolgozókat, hogy „történjen előrelépés” a termény felvásárlási árát illetően. A tárgyaláson szó volt az átvett mennyiségek elmaradt kifizetéseiről is: a termelők képviselői szerint a felvásárlók a jelenleg jóváhagyás alatt levő kölcsönkérelmeikre hivatkoztak. A lezárásukat követően kiegyenlítik a tartozásukat a termelők felé – állították a felvásárlók. 

A termelők képviselői hangsúlyozták: az egyesület ülésén döntenek arról, hogyan kezelik a történteket. Az idén az időjárási körülmények miatt 50 százalékkal visszaesett a hozam Szerbiában, de hasonló a helyzet az olyan nagy málnatermelő országokban, mint amilyen Lengyelország, Ukrajna vagy a dél-amerikai Chile. A kínálat tehát jelentősen csökkent, így „nem logikus, hogy a felvásárlási ár egyáltalán nem növekszik, az értékesítési ár viszont az egekbe szökik” – hangsúlyozták újra a termelők. 

Tavaly egyébként 180–200 dinárért vásárolták fel a termelőktől a málnát a feldolgozók és kereskedők.

Az idén 220–250 dináros árat határoztak meg először, amelyet a termelők azóta is 350 dinárra emelnének. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP