2024. november 22., péntek

Biztatóak a makrogazdasági mutatók

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Ügyvezető Igazgatósága megerősítette, hogy a washingtoni székhelyű szervezet sikerrel zárta le a Szerbiával másfél éve kötött készenléti hitelegyezmény harmadik felülvizsgálatát. Siniša Mali pénzügyminiszter értékelése szerint az IMF legfőbb döntéshozó szervének határozata újabb bizonyítéka annak, hogy az ország gazdasága erős, stabil, a folyamatban levő reformok pedig helyes irányba haladnak.

A pénzügyi tárca vezetője mindennek alátámasztásául közölte, hogy az év első negyedében a bruttó hazai termék 4,7 százalékkal nőtt, amivel egész Európában a szerbiai lett a leggyorsabban bővülő gazdaság. A pénzügyminisztériumi közlemény szerint Mali azt is hangsúlyozta, hogy sikeresen ellenőrzés alatt tartják a közadósságot, a munkanélküliség pedig az első negyedévben továbbra is alacsony, 9,4 százalékos szinten maradt, miközben a közvetlen külföldi beruházások értéke rekordot döntött. A miniszter megismételte, hogy az Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027 program keretében országszerte 323 projektbe 17,8 milliárd eurót fektetnek be. A kormányzat arra számít, hogy a nemzetközi hitelminősítők hamarosan beemelik Szerbiát a befektetésre ajánlott kategóriába, ami újabb külföldi beruházókat vonzana ide, ennek folytán pedig tovább növekedhetne a lakosság életszínvonala. A tárca hangsúlyozza, hogy bár a hitelegyezmény sikeres harmadik felülvizsgálata után az országnak újabb 400 millió euró áll rendelkezésére, ezt a pénzt nem fogja felhasználni. Mali korábban is azt mondta, hogy a rendelkezésére álló összegre úgy tekintenek, mint elővigyázatossági tartalékra, melyet csak újabb globális sokkhatások esetén vesznek igénybe. Tavaly decemberben a biztató gazdasági eredményeknek köszönhetően, a készenléti hitelmegállapodásról Szerbia áttérhetett az elővigyázatossági hitelvonalra, amit csak válság megelőzésére használhatnak olyan államok, amelyek amúgy stabil alapokkal rendelkeznek.

Donal McGettigan, az IMF küldöttségvezetője korábban dicsérőleg szólt a szerbiai makrogazdasági eredményekről. A valutaalapi tisztségviselők úgy nyilatkoztak, hogy a 2023. évi mutatók várakozáson felül alakultak, és a jelek szerint a kedvező irányzat 2024-ben is folytatódik. Az IMF-delegáció az idén, március 14-én kezdte és 26-án zárta le Belgrádban a Szerbiával kötött hitelegyezmény harmadik felülvizsgálatát. Az IMF 2022 decemberében hagyta jóvá Szerbiának a 2,4 milliárd euró értékű készenléti hitelprogramot, a közösen lefektetett gazdaságfejlesztési terv támogatásaként. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Siniša Mali (Fotó: Beta)