2024. július 25., csütörtök

Vissza a vasútra!

A következő három évben a teljes vasúthálózatot felújítják – Hőségben sebességkorlátozással kezelik a vágánykivetődés miatti veszélyhelyzeteket

Az utóbbi évtizedben 108 kilométer új gyorsvasút épült, és 1000 kilométer hosszúságban újították fel a vágányokat. 2027-ig még 2000 kilométeren végzik el a felújítást, ami azt jelenti, hogy addigra az ország teljes vasúthálózata újjáépül. Számos vasúti projektum megvalósítása van folyamatban, nemcsak a hazai közlekedés és áruszállítás javítása végett, hanem azért is, hogy sínpárok is lehetővé tegyék az összeköttetést Ázsia, Törökország és a Közel-Kelet felé – ismertette az eredményeket és terveket Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra vállalat megbízott vezérigazgatója.

„A vasúti infrastruktúra tekintetében hatalmas és fontos változásokkal várjuk be az EXPO 2027-et. Amit ma még nem építünk, annak a tervezésén dolgozunk, vasúti terveink pillanatnyilag 2030-ig szólnak” – mondta, és megerősítette az államvezetés által többször bejelentett hírt, hogy az idén befejezik a Belgrád–Szabadka gyorsvasutat. A tesztelés szeptemberben kezdődik, az év végén pedig már a fővárostól 80, Újvidéktől 40 perc alatt lehet eljutni Szabadkára. A magyar oldalon a tervek szerint 2027 végére készül el a gyorsvasút, mondta Tanasković a Tanjugnak. Arról is beszámolt, hogy július elején kezdődtek a munkálatok a Ništ elkerülő, 22 kilométeres vasútvonal építésén, melyet várhatóan 2027 harmadik negyedére fejeznek be. Ugyanabban az évben lesz kész a Niš–Dimitrovgrad vasútvonal is. Mint mondta, szintén tervben van a Belgrád–Bar vonal rekonstrukciója, ahol pedig új vasút épül, ott új állomást is építenek. Közben 35 régi állomás felújítása szerepel a célok között.

Nyáron a rendkívüli hőség a síneket is deformálhatja. A közvetlen napsugárzásnak kitett sínek hőmérséklete akár húsz Celsius-fokkal is magasabb lehet, mint a levegőé, például hatvan fokosak is lehetnek negyven fok körüli hőségben. Mivel a sínek acélból készülnek, a melegedés során tágulni és hajlani kezdenek, ezt hívják kivetődésnek. Ha ennek előjelei mutatkoznak, akkor a vasúttársaság a biztonságos vonatközlekedés érdekében sebességkorlátozást vezet be. „Csak tavaly 14 intervenciónk volt emiatt. Folyamatosan felhívjuk a figyelmet a vágánykivetődés eshetőségére, csökkentjük a szerelvények sebességét, mert más lehetőségünk nincs a veszélyes helyzetek elleni védekezésre. Baleset emiatt eddig nem történt, de beavatkozások voltak” – tette hozzá.

Nyitókép: Az év végén már a fővárostól 80, Újvidéktől 40 perc alatt lehet eljutni Szabadkára (Fotó: Dávid Csilla)