2024. szeptember 6., péntek

A cirkusz ingyenes

A miniszter szerint az év végéig nem drágul meg a villanyáram – A fogyasztók szerint már megdrágult

Az év végéig nem drágul az áram a lakosoknak, a gazdaságokat illetően pedig összhangba hozzák az áram árát – jelentette be Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter. A K1 televízió műsorának vendégeként elmondta azt is, hogy június óta 30 százalékról 50 százalékra emelkedtek a piaci villamosenergia-árak, ezért fokozott figyelemmel kísérik a helyzetet. A gáz- és szénellátást növelni, a polgárokat pedig ösztönözni kell a nagyobb megtakarításra – fogalmazott a miniszter. 

A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) a héten nyilvánosságra hozta, hogy a villanygazdaság képviselő-testülete jóváhagyta azt az új módszert, amelyet a jövőben a kereskedelmi ágazatra vonatkoztatnak.

Az árak meghatározásának új módja tükrözi a jelenlegi piaci feltételeket, és ezzel biztonságot és előreláthatóságot nyújt a vásárlóknak – állt a közleményben. Ezzel kapcsolatban a miniszter is a piaci előnyöket hangsúlyozta: szerinte az új módszer megalapozza, hogy hatékonyabb szerződéseket kössön a villanygazdaság a nyílt piac vásárlóival, és így a legalacsonyabb árral, a fizetési feltételekkel és a biztonságos ellátással versenybe szállhat a konkurensekkel – magyarázta Đedović Handanović.

Elmondta, hogy a közelmúltban a villanygazdaság több módszert is elfogadott, ezzel pedig teljesítette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) energiarészlegének elvárásait – közvetítette a miniszter nyilatkozatát az N1 televízió.

Az új módszerek érvényesítésére hivatkozott az országos áramszolgáltató azokban a közleményeiben is, amelyekben a nyári hónapok számláihoz fűződő rendszertelenséget és átláthatatlanságot próbálták megmagyarázni. Ahogyan arról korábban is beszámoltunk, július végén a vajdasági fogyasztók jelentős hányada nem kapta kézhez a júniusra vonatkozó villanyszámlákat, vagy a fogyasztás feltüntetése nélkül érkeztek házhoz a papíralapú számlák. A sajtó érdeklődésére az EPS az új rendszer beállítására hivatkozott, melyet júliustól érvényesítettek a vajdasági fogyasztókra vonatkozóan. Pár nap múlva viszont jelezték, hogy sikerült véglegesíteniük a szóban forgó számlákat, amelyeket a lakosok az Uvid u račun elnevezésű alkalmazásban tekinthetnek meg. Ugyanebben a fogyasztók kérelmezhetik azt is, hogy a jövőben elektronikusan érkezzenek a számláik, de maradhatnak a megszokott postai kézbesítésnél is. A hiányos számlákkal kapcsolatban viszont a Szerbiai Villamosenergia-elosztó (EDS) adott ki közleményt, miszerint az érintetteknek nem okoznak kárt: a fogyasztásukat ugyanis a megszokott ütemben leolvasták, csak az új rendszerbe nem kerültek be az adatok. Így a szolgáltató utólagosan is pontosan el tudja számolni a júniusi hónapot, amelyet külön kezel a júliusi fogyasztás elszámolásától – írták az illetékesek. A közlemények kiadását követően a vajdasági fogyasztók egy része belenyugodott a helyzetbe, és várták a fejleményeket.

Majd augusztus végén megismétlődött a cirkusz a júliusi fogyasztás elszámolását tartalmazó számlákkal. Az EPS újvidéki irodái előtt még a héten is sorok kígyóztak, lakosok többsége a tételenként hihetetlenül megnövelt összegekre és az alaptalanul kimutatott tartozásokra nyújtott be panaszt. A megkérdezettek elmondták, hogy többségük a befizetés határidejének napján kapta meg a számlát. A késés nem csak a papírra nyomtatott elszámolásokat jellemezte: azok is késve értesültek az állásukról, akik e-mail-címre kérték a kézbesítést, vagy az Uvid u račun alkalmazásban ellenőrzik a fogyasztásukat és tartozásaikat. Az értesítés módjától függetlenül általános jelenség viszont az, hogy a júliusi számlák végösszege jelentősen magasabb a korábbi havi költségeknél. 

Az egyik újvidéki lakásban élő nyugdíjas szerint júliusra vonatkozóan 3700 dinárt számolt el a nevére a villanygazdaság, az általa leolvasott állás szerint viszont csak 1500 dinárral terhelhették volna. Egy újvidéki nő arról számolt be, hogy általában 7000 dinárt fizetnek havonta, most viszont 35.000 dináros számlát kaptak, olyan tételeket fedezett fel a kimutatáson, amelyek eddig nem szerepeltek a számlákon. Egy házban élő újvidéki nyugdíjas is megerősítette, hogy a megszokott 7000 dináros összeg helyett augusztus 28-án 20.000 dináros számlát kapott kézhez. A Magyar Szó olvasói is jelezték, hogy a rendszertelen kézbesítéstől eltekintve is aránytalanul magasnak tartják az elszámolt fogyasztásukat.

– Nyilván figyelembe kell venni, hogy júliusban nagyon meleg volt, és valóban jóval többet működött a házban a hűtőberendezés, mint korábban. Még azt is elfogadnám, ha emiatt duplázódott volna a megszokott összeg. Azt viszont már nem tudom elhinni, hogy a klímaberendezés működése megháromszorozza a fogyasztást. Egyesektől azt is hallottam, hogy ötször akkora számlát kaptak, mint eddig – mesélte érdeklődésünkre egy temerini családapa. Hozzátette: – A legnagyobb problémám viszont az, hogy igazából összehasonlítani vagy ellenőrizni sem tudom az elszámolás módját. Cserélték az órákat, az elszámolás mértékegységét, hackertámadásokról, új módszerekről és rendszerekről beszélnek, és még késnek is az elszámolásokkal. Akkora a kavarodás, hogy már bizonyítani sem tudjuk az igazunkat – mondta a férfi.

A helyzetet „ingyen cirkuszként” emlegetik a közösségi oldalak kedvelői is. A sok méltatlankodó hozzászólás között higgadtabbakat is fel lehet fedezni. A miniszter nyilatkozatához intézett kommentárt egy férfi, aki szerint: „nem is kell, hogy megdrágítsák az áramot az év végéig, már megtették ezt a bevezetett új módszerekkel és ellenőrizhetetlen rendszerekkel”.

A közfelháborodásra a villanygazdaság megismételte azt a közleményt, amelyet július végén is kiadott.

A nyilvánosság elé tárt szöveg szinte azonos, csupán a hónap nevét cserélték ki augusztusra: ezúttal is az új rendszer ellenőrzésére és jobbá tételére hivatkoznak. Hozzáteszik: a megkésett elszámolások miatt a befizetés határidejét szeptember 5-re halasztották. Egy hetet biztosítottak tehát a lakosoknak arra, hogy késedelmi kamat felszámolása nélkül befizessék a sokszorosan magasabb havi tartozásaikat.

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele