Többlet gáz folyósításáról tárgyalt Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója Oroszországban, sikeresen – jelentették a szerb hírügynökségek. Az országos gázszolgáltató első embere szerdán Szentpéterváron találkozott Alekszej Boriszovics Millerrel, az orosz Gazprom igazgatótanácsának elnökével.
Bajatović a Tanjugnak adott nyilatkozatában kiemelte a munkatalálkozó jelentőségét országunk energiabiztonsága szempontjából. Már utazása előtt bejelentette, hogy a Srbijagas és a Gazprom képviselői megegyeztek az udvarnoki tároló bővítésével kapcsolatos beruházás tekintetében is, és a kapacitások növeléséhez szükséges felszerelést Oroszországból szerzi be Szerbia, valamint orosz technológiával végzik el a munkálatokat is – írja az orosz Szputnyik hírügynökség szerbiai kiadásában.
„A közös befektetés megvalósítása épp oly jelentős a szerbiai fogyasztóknak, mint az orosz gyártók számára” – fogalmazott a Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója, aki kedden írta alá a szóban forgó beszerzésről a szerződést.
A korábbi bejelentések szerint az udvarnoki gáztározót 750 millió köbméternyi gáz raktározására bővítenék ki, de a szerb–orosz befektetés keretében Csőszteleken (Čestereg) is lehetővé tennék a földgáz tárolását. A két beruházással 2,5-3 millió köbméter gázt tudna tárolni Szerbia – nyilatkozta a Sputnjik Srbijának decemberben Bajatović.
A Srbijagas adatait szerint 2023-ban Oroszország 2,68 milliárd köbméter gázt szállított Szerbiába.
Az idén viszont több mint 3 milliárd köbméternyi gáz értékesítésére számíthatnak az ország részéről az oroszok. A szükségletek biztosítása érdekében a Srbijagas igazgatója már korábban jelezte az orosz óriáscégnek, hogy az idei fűtésidényben a leszállítás ütemét 6-ról 11 millió köbméterre kellene növelni.
Bajatović a Sputnjik Srbija híradása szerint arra számít, hogy a téli időszakban mintegy 400 millió köbméter gázt szállít a Gazprom Szerbiába. Az Oroszországgal kötött gázszerződés meghosszabbítására várhatóan jövőre kerül sor – közölte a Srbijagas igazgatója.
Az orosz gáz ára jelenleg egyébként ezer köbméterenként 300 dollár körül mozog.
Nyitókép: Beta/AP