2024. október 20., vasárnap

Százötven éve védelem alatt

Az Obedi-lápot másfél évszázada nyilvánították természetvédelmi területté

A világ második legrégebbi természetvédelmi területeként tartják számon az Obedi-lápot. 1874-ben, azaz 150 éve nyilvánították védett övezetté. A Vajdaság Erdői Közvállalat erdőgazdaságához tartozó természetvédelmi terület kétezer hektáron terül el, és változatos növény- és állatvilágáról ismert. Fenntartói a mai napig élővilágának megőrzésére törekszenek. A Karakuša vadászházban, Klenak településen pénteken neves vendégek jelenlétében ünnepelték meg a jeles évfordulót.

Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója elmondta, hogy az Obedi-láp másfél évszázada adminisztratív védelmet kapott az akkori bécsi kormánytól, a természetvédelmi értékeinek megvédése céljából. A bolygón ez a második terület, amely ilyen jellegű védelmet kapott, egyedül a Yellowstone Nemzeti Park előzte meg 1872-ben. Minden bizonnyal az akkori szakma, az intézmények és a helyi lakosság indítványozta ezt. Az itt található természeti kincsek miatt döntött úgy a bécsi kormány, hogy megvédi a területet. Az Obedi-lápot több évszázadra visszamenőleg madárparadicsomnak tekintik, itt gyűjtötték a gémek tollát, valamint jelentős vadászterület is volt, itt vadászott utoljára Ferenc Ferdinánd trónörökös. Az Obedi-lápon ma is 1200 rovarfajta, 500 növényfajta, 260 madárfajta, 16 halfajta és 13 kétéltűfaj található. Amellett, hogy biológiai sokfélesége jelentős, természetes tisztítója a Száva mellékvizeinek, a medencéje 2014-ben körülbelül 2 millió köbméter vizet nyelt el. 

Kókai Roland (Fotó: Ótos András)

Kókai Roland (Fotó: Ótos András)

Az árvízvédelemben is jelentős szerepet játszik. A Vajdaság Erdői Közvállalat az utóbbi 15 évben 2,2 millió eurót fordított a természetvédelmi területre. Ennek köszönhetően 25 év után ismét megjelent a kanalas gém, 60 év után a batla madárfaj, 160 év után pedig a pásztorgém. Az Obedi-lápot évente 15 ezren látogatják meg, főleg diákok – fejtette ki Kókai Roland.

Az eseményen tiszteletét tette Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke is.

– Az Obedi-láp természetvédelmi területe kiemelt helyet foglal el Vajdaságban. Az idők során  folyamatosan települések épültek, olyan emberek éltek ezen a vidéken, akik a gyermekeik jövőjét, boldogulását látták itt, mert életre alkalmas területnek vélték. Örömmel tölt el, hogy az elmúlt 150 évben sikerült megóvni. Az Obedi-láp természetvédelmi területet csupán két évvel a Yellowstone Nemzeti Park után nyilvánították védett területté, ami jól szemlélteti a jelentőségét. A tartományi képviselőház az elmúlt 20 évben háromszor, legutóbb pedig tavaly fogadta el azt a területrendezési tervet, amely az Obedi-láp természeti szépségét, a fenntarthatóságot, az erőforrás, a biodiverzitás és a környezet megóvását tűzte ki célul. Mindannyiunk közös felelőssége, hogy megóvjuk ezt a természeti szépséget. Az elmúlt évszázadokban az Obedi-láp természeti értékeinek védelmét sosem kérdőjelezték meg, ami szintén bizonyítja a természetvédelmi terület jelentőségét. A 150 éves évforduló igazolja, hogy megvan a közigazgatási kultúránk és az intézményi kapacitásunk ahhoz, hogy megvédjük a természetvédelmi területeinket – fogalmazott Juhász Bálint.

Juhász Bálint: Mindannyiunk közös feladata, hogy megóvjuk a láp természeti szépségét (Fotó: Ótos András)

Juhász Bálint: Mindannyiunk közös feladata, hogy megóvjuk a láp természeti szépségét (Fotó: Ótos András)

Az eseményen előadásokon mutatták be az Obedi-láp történelmét, a kulturális és történelmi örökségét. Elhangzott az is, hogy az elmúlt 20 évben különféle intézkedéseket hoztak a természeti terület védelme érdekében. A Vajdaság Erdői Közvállalat, a helyi önkormányzatokkal karöltve számos akciót hajtott végre a vizes élőhelyek növelése érdekében. A területeket gyakran kaszálják, a következő időszakban pedig a bivalyokat legeltetik rajta, aminek számos jótékony hatása van. Az Obedi-láp számos szabadidős és a oktatási programot kínál a látogatók számára.

Az ünnepségen Kókai Roland köszönőleveleket nyújtott át azoknak az intézményeknek és személyeknek, akik munkájukkal hozzájárulnak a természet védelméhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kókai Roland: Több évszázadra visszamenőleg madárparadicsomnak tekintik az Obedi-lápot (Ótos András felvétele)