2024. december 22., vasárnap

Mégis leállítják a forgalmat

A gazdaszervezetek egy része tiltakozik a vasárnap aláírt megállapodás miatt

Nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal? Legalábbis úgy tűnik, hogy az agrártárca egymástól eltérő megállapodásokat ír alá más-más gazdaszervezetekkel, amiből logikusan következik az agráregyesületek véleményének megoszlása.

Miután a szabadkai és a bánáti termelők, valamint további négy szervezet képviselői vasárnap aláírásukkal beleegyezésüket adták, hogy az idén a korábban beígért 17.000 dináros vetőmagtérítés helyett csak 10.000 dinárt fizessen az állam hektáronként, más gazdaegyesületek felhördültek, és közölték, számukra ez elfogadhatatlan, és november 1-jén mégis forgalomleállítással adnak hangot elégedetlenségüknek. Így döntött a Stig, Brestovački ratari, Složni pidikanci, a šumadijai és Morava menti tejtermelők egyesülete, valamint az észak-bánáti és a nagykikindai gazdák társulása. Tegnapi közleményükben emlékeztettek arra, hogy júliusban ők is aláírtak egy megállapodást, de azon a papíron még 17.000 dináros vetőmagtérítés szerepelt. Vasárnapra nem is kaptak meghívót a minisztériumtól az új megállapodás kapcsán, ezért november 1-jén – ki-ki a saját területén – egy órára zárlat alá veszik az utakat, ha pedig a minisztérium ragaszkodik az új megállapodáshoz, folytatódik ez a tiltakozási forma.

A legújabb megállapodás szerint a hektáronkénti 10.000 dinárt 30 napon belül mindenki megkapja, aki jogosult a területalapú támogatásra. Az állam törvénybe foglalja, hogy jövőre legfeljebb 17.000 dinár lesz a vetőmagtérítés, és az erre vonatkozó felhívást április végéig megjelenteti a minisztérium. A megállapodásban egyebek mellett az is benne van, hogy a 18.000 dináros alaptámogatást legkésőbb április 1-jéig kifizetik, a gázolaj jövedéki adójára vonatkozó követelésről pedig az agrártárca a pénzügyminisztériummal együtt fog dönteni. Arról is szól az egyezség, hogy azoknak a cukorrépa-termesztőknek, akik szabályosan nyújtották be az igénylést, 2024. október végéig kifizetik a tavalyi termésre járó támogatást. Nem elhanyagolható a megegyezésnek az a tétele sem, amely szerint „az aláíró gazdaszervezetek a jövőben békés úton kommunikálnak a minisztériummal, nem vonulnak ki az utcára, nem akadályozzák a forgalmat, és a megállapodás tiszteletben tartása esetén pedig további követelésekkel nem állnak elő”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Korábbi forgalomakadályozó gazdatüntetés (Fotó: Dávid Csilla)