Az amerikai Boeing repülőgyártó mintegy 30 ezer munkavállalója több hétig tartó sztrájk után végre megegyezett a cég vezetőségével. A megállapodás értelmében a munkavállalók a következő 4 évben 38 százalékos fizetésemelést kapnak. A sztrájkoló dolgozók 50 százaléka szavazott az új megállapodás mellett, amely egyszeri 12 ezer dolláros bónuszt is tartalmaz, valamint a nyugdíjtervek reformját is.
Szeptember 13-án csaknem 30 ezer dolgozó tette le a munkát a Boeing nyugati parti gyáraiban, leállítva a legnépszerűbb 737 MAX, valamint a 767-es és 777-es gépek gyártását. A dolgozók nagy többsége elutasított egy előzetes megállapodást, amely a következő 4 évre 25 százalékos béremelést tartalmazott. A szakszervezettel folytatott tárgyalások többször is eredménytelenül zárultak. A Boeing a múlt hónapban 30 százalékos béremelést kínált fel, ez azonban elmaradt a szakszervezet által követelt 40 százaléktól.
Az eddig is nagy válságban lévő cégnél a munkabeszüntetés komoly károkat okozott, a gyártási folyamat lassulásával az óriásvállalat körülbelül 10 milliárd dollárt bukott. A Boeing már a sztrájk előtt is történelmi veszteségeket szenvedett el, sokan aggódtak a gyártás minőségével kapcsolatban. Az elmúlt években ugyanis komoly botrányok és problémák sújtották a céget. Az idén számos baleset történt, a Boeing repülőgépei sorra hibásodtak meg. Kiszakadtak az ajtók, nem nyíltak ki a futóművek, kigyulladtak a repülőgépek.
Az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) az év elején kiadott egy jelentést, amelyben arra figyelmeztetett, hogy a Boeing 777-es repülőgépek egyik hibája tüzet vagy robbanást okozhat, amennyiben nem javítják ki. Ez a hiba csaknem 300 Boeing repülőgépet érint. A Boeing vezetősége komolyan vette az FAA utasításait, és azonnal megkezdte a cselekvési terv kidolgozását és végrehajtását. A cég pénzügyi helyzete is gyengült, részvényei jelentős mértékben csökkentek.
A termelés újraindítása azonban időbe telik, a 737 MAX gyártása várhatóan egy ideig havi egy számjegyű lesz. Szakértők szerint a sztrájk jelentősen megviselte a céget.
A Boeing nemrég közölte, hogy dolgozóinak tizedét tervezi elbocsátani a következő hónapokban. A leépítés mintegy 17 ezer munkavállalót érint. Az elbocsátások a vállalat átalakítását és stabilizálását célozzák a jelenlegi nehéz időszakban. Ezenkívül egy évvel késleltetik a 777X repülőgépének első szállítását. A cég 5 milliárd dolláros veszteséget könyvelhet el a harmadik negyedévben. A problémák miatt távozott Dave Calhoun, a Boeing vezérigazgatója, aki 2020 januárja óta volt a cég élén. Helyébe Kelly Ortberg lépett, aki jelentős változásokat ígért.
A Boeing 2019 óta összesen 25 milliárd dollár veszteséget termelt, amihez hozzájárultak a cég által gyártott repülőgépek sorozatos meghibásodásai is. Januárban egy 737 MAX repülőgép vészkijárati ajtaja menet közben szakadt ki. Szenegálban egy 85 utast szállító gép kigyulladt, tíz ember megsérült. Egyes szakértők szerint a Boeing repülőgépeivel kapcsolatos balesetek többségét üzemeltetési vagy emberi hiba okozta, nem pedig a repülőgépek gyártási hibái.
A Boeing a világ egyik legismertebb repülőgyártója, világszerte 170 ezer embert foglalkoztat, ezért meghatározó gazdasági szereplő. A Boeing és az európai Airbus között nagy verseny folyik. Az Airbus jelenleg jobban teljesít, 2022-ben gépet szállított le, és 1078 új utasszállító gyártására kapott megrendelést. A Boeing 2022-ben 480 gépet juttatott ügyfeleinek, az új megrendelések száma 774-et tett ki.