2025. január 21., kedd

Amerikai tapasztalatokkal a jövőbe

A tengerentúli cégek is érdekeltek a szerbiai projektek megvalósításában

A korszerűsítés és a hatékony projektvezetés értékes tapasztalataival vértezhet fel bennünket az együttműködés az amerikai cégekkel – mondta Aleksandar Vučić államfő azt követően, hogy tegnap találkozott az Amerikai-Szerb Üzleti Tanács küldöttségével Belgrádban. Az Egyesült Államokból az Archer Daniels Midland, City bank, Bechtel, Merck Sharp & Dohme (MSD), Organon, Palo Alto Networks, Pfizer, Visa és az USBC cégek üzletemberei érkeztek Szerbiába. A delegációval a szerbiai befektetési lehetőségekről, a tudás- és tapasztalatcsere jelentőségéről, valamint a közös munka eredményességéről tárgyalt az államfő. Instagram-bejegyzésében kiemelte: több olyan kulcsfontosságú projekt megvalósításáról is szó esett, amelyek Szerbiát a nemzetközi üzletelés csúcsára emelhetik.

Az államfő kitért azoknak a törekvéseknek a jelentőségére is, amelyeket a szerb oldal fektetett az elmúlt években az amerikai kapcsolatok kialakításába. A befektetők iránt tanúsított felelős hozzáállás vezetett ugyanis odáig, hogy ma már kiváló üzleti hangulat jellemzi az amerikai–szerb együttműködést – mutatott rá az államfő. Hozzátette: ma már az amerikai cégek nagy érdeklődést mutatnak a szerbiai lehetőségek iránt. A gazdasági kapcsolatok erősítése pedig globálisan is emeli az ország hírnevét, ami további fejlődést eredményez és újabb lehetőségeket teremt – vonta le a következtetés a szerb államelnök, aki szerint az együttműködés fejlesztése „forradalmi változásokat” hoz az országunknak az energetika, infrastruktúra, IT-ágazat és a digitalizáció terén.

Az Amerikai-Szerb Üzleti Tanáccsal Siniša Mali pénzügyminiszter is egyeztetett az együttműködés szélesítésének lehetőségeiről. A küldöttségnek bemutatta azoknak a befektetéseknek a projektjeit is, amelyeket 2027-ig szeretnének megvalósítani Szerbiában, amikor is országunk lesz a világkiállítás házigazdája. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a globális kihívások és konfliktusok ellenére Szerbiának továbbra is sikerül megtartania a vezető szerepét a régióban, ami a külföldi befektetők bevonzását illeti. A közvetlen beruházások 63 százaléka épp Szerbiában valósult meg, és az eddigi felmérések szerint az idén tovább növeljük a befolyásunkat a befektetések tekintetében – mondta a miniszter. Kiemelte, hogy tavaly Szerbiában 4,5 milliárd euró értékű közvetlen külföldi beruházás valósult meg, de a saját bevételeiből is rekordnagyságú összegeket fektet be. A nagyberuházások már 7,4 százalékban járulnak hozzá a bruttó hazai termék növekedéséhez – támasztotta alá adatokkal Mali az érveléseit. Hozzátette: „agresszívan fektetünk a fejlődésbe, mert ez hoz eredményeket a mai globális helyzetben, viszont nagyon odafigyelünk arra az egyensúlyra is, amely biztosítja a makrogazdasági stabilitást”. Ez az a recept, amely biztosítja Szerbia gazdasági sikerét, és amelyet a nemzetközi pénzügyi intézetek is elismernek – szögezte le az ország pénzügyeivel foglalkozó tárcavezető.

Mali a közadósság mértékére is kitért: elmondta, hogy ha pillanatnyilag az összes rendelkezésre álló közpénzt felhasználnánk arra, hogy törlesszük az állami kölcsönöket, akkor a közadósság a bruttó hazai termék 39,1 százalékát tenné ki. A világ átlag közadóssága viszont a bruttó globális termés 93 százalékát képezi – viszonyította országunk adósságát a világszintű adatokhoz a miniszter. Kitért az idei gazdasági előrelátásokra is, melyek szerint a bruttó hazai termék növekedése megközelíti a 4 százalékot, jövőre viszont elérheti a 4,2 százalékos gyarapodást is. Ez Szerbiát Európa három vezető gazdasága közé emeli – mondta a tárcavezető, aki szerint az EXPO 2027 hozzásegít ahhoz, hogy országunk a jövőben is megtartsa az említett fejlődés ütemét. A világkiállítás sikerét pedig azok a szabadkereskedelmi megállapodások biztosítják, amelyekkel már most is rendelkezik Szerbia – utalt a gazdasági stabilitás jelentőségére a pénzügyminiszter. 

Az amerikai üzleti delegáció gratulált a miniszterelnök-helyettesnek ahhoz, hogy Szerbia a Standard and Poor's ügynökségtől megkapta a „befektetésre ajánlott” hitelminősítést. Elmondták: érdekeltek abban, hogy szélesítsék együttműködésüket Szerbiával. Az amerikai cégek jelentős számú olyan projektben vállalnának részesedést, amelyek a megvalósítás fázisában vannak, vagy pedig már megkezdődtek a realizáció előkészületei. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel