2024. november 23., szombat

Életszínvonal-növelő költségvetés

Az ország bruttó hazai termékének 7,4 százalékát fordítják jövőre nagyberuházásokra

A kormány elfogadta a 2025. évre vonatkozó állami költségvetést, hamarosan a köztársasági képviselőház elé kerül megvitatásra. Siniša Mali pénzügyminiszter szavai szerint ez az első állami költségvetési javaslat, amelyet már befektetési hitelminősítéssel rendelkező országként állítottak össze.

Siniša Mali az RTS (Szerbiai Rádió és Televízió) reggeli műsorában elmondta, az, hogy Szerbia befektetési hitelminősítést kapott, nagyon fontos, ezek után ugyanis számos befektető követni fogja, milyen irányban halad az ország gazdaságpolitikája.

– Fejlesztéspolitikánk célja a polgárok életszínvonalának, továbbá a béreknek, a nyugdíjaknak és a minimálbéreknek a növelése. Ezzel párhuzamosan hatalmas beruházásokat tervezünk – mondta a pénzügyminiszter, majd a jövő évi költségvetést előrevetítve kiemelte, hogy számos nagy beruházásra kerül sor, s ezek már a folyó évre előirányzott projekteknek a pontosítása.

Mali hangsúlyozta, hogy a jövő évi költségvetésben mutatták be először átláthatóan a legnagyobb projekteket, amelyek a következő év költségvetésében szerepelnek majd. Mint mondta, számos olyan fejlesztési projektet látnak elő, amelyektől nemcsak a GDP növekedésére számítanak, hanem az egész környezetünk változására is. A pénzügyminiszter szerint míg az Európai Unióban 0,8 százalékos GDP-növekedés várható, amíg nálunk 3,9 százalékos a növekedés üteme. A munkanélküliségi ráta 8,2 százalék. Évekre visszamenőleg nem volt ilyen alacsony, miközben a foglalkoztatás soha nem volt magasabb, sorolta a miniszter. A közvetlen külföldi befektetések összege is elérte az eddigi legmagasabb összegeket.

– Egészségesen növekszünk, minden makrogazdasági mutató jó, az államadósság a GDP 46,5 százaléka, miközben az eurózóna átlaga 88,1 százalék. Ezért kaptuk meg a befektetési hitelminősítést – mondta Mali, majd hozzáfűzte, ez a legnagyobb elismerés, és azt bizonyítja, hogy az ország pénzügyei stabilak.

– A következő három évben az IMF-fel egyetértésben 3 százalékra korlátoztuk az államháztartási hiányt. Ez a korlátozás teszi lehetővé, hogy tovább csökkenjen az államadósság aránya is – hangsúlyozta, majd hozzáfűzte: – A következő évi költségvetésben a GDP 7,4 százalékát fordítjuk nagyberuházásokra. December 1-jétől 10,9 százalékkal emeljük a nyugdíjakat, vagyis két számjegyű nyugdíjemelésre lehet számítani, 8 százalékkal nő a közszférában dolgozók bére, 11 százalékkal pedig az oktatásban dolgozóké. Az idén augusztusban 825 euró volt az átlagbér, decemberben már 900 euró fölé emelkedik, 2027-ben pedig 1400 eurós átlagfizetésre törekszünk – mondta Mali.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás