2024. november 16., szombat

Stabil az energiaellátás

Szerbia és Magyarország együttműködése rendkívül jelentős

Várhatóan a hónap végéig módosul az energetikai törvény, amellyel megszűnik az atomerőmű építésének moratóriuma – nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televíziónak Dubravka Đedović Handanović energiaügyi miniszter. Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai háború nyomást gyakorolt az árakra, de a szerbiai polgároknak nem kell aggódniuk az energetikai stabilitás miatt.

– Aleksandar Vučić államfő stratégiailag és hosszú távon gondolkodik, ilyen politikával vezetjük az energetikai szektort is. A szerbiai küldöttség budapesti látogatása kapcsán Đedović elmondta, hogy  Magyarország fontos partnere Szerbiának az energetika területén. Vučić államfő elmondása szerint a nukleáris energiában is érdekeltek az együttműködésre, Szerbia 5-10 százalékos részesedést szerezne a Paksi Atomerőműből.

Đedović kiemelte, hogy a jövőben lényeges a további kapacitások bővítése, mivel nagyobb energiafogyasztásra számítanak mind polgárok, mind a gazdaság részéről. A mesterséges intelligencia fejlődésével szintén növekszik az energiafogyasztás.

A miniszter asszony emlékeztetett arra a projektumra, amelynek keretében 1 gigawatt teljesítményű naperőműveket építenek. Szintén fontos lenne gázerőműveket létesíteni – többek között erről tárgyalt az államfő Azerbajdzsánban. Szerbia ezenkívül növelni szeretné a megújuló energiaforrások arányát.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy Európában a földgáz drágulása aggodalomra adhat-e okot, elmondta, hogy Szerbia rendelkezik körülbelül 500 millió köbméter földgázzal, tehát teljesítette a célokat a tél beköszönte előtt. Ezenkívül Szerbia harmadik éve Magyarországon is tárol földgázt.

Az energetikai együttműködés Magyarországgal jelentős nemcsak Szerbia, hanem Magyarország számára is, mivel Szerbián és a Balkáni Áramlaton keresztül 6,5 milliárd köbméter földgáz érkezik.

Rámutatott arra is, hogy a fogyasztást még mindig a hazai termelésből fedezik. A polgároknak nem kell aggódniuk az energetikai stabilitás miatt, de nem szabad veszélyeztetni a tartalékokat.

A páneurópai folyosó kiépítéséről elmondta, hogy ez egy stratégiai jelentőségű projektum Magyarországgal, és jobb kereskedelmet tesz lehetővé, valamint az áraknak is kedvez. Szerbia célja a  diverzifikáció, azaz hogy több útvonalon jusson el a földgáz az országba. Ez nagyobb biztonságot jelent, így folytatjuk az energetikai szektor fejlesztését – fejtette ki Đedović.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay