Az információbiztonság erősítését, az állami és magánszféra adatainak védelmét és a digitális szolgáltatások fejlesztését határozta meg az elkövetkező két év elsődleges céljaként a Helyi Gazdaságfejlesztési Nemzeti Tömörülés (NALED). A szervezet közleményében kiemelik, hogy a stratégiai célok közül első helyen szerepel a közszolgáltatások megfizettetésének digitalizálása. A törekvés azt szorgalmazza, hogy a gyakorlatban egyre több járulékot, illetéket és adót tudjanak elektronikusan fizetni a lakosok – írja a Beta.
A hírügynökség információi szerint a NALED a következő két évben támogatja az állam azon törekvéseit, amelyekkel az elektronikus szolgáltatások használatára ösztönzi a lakosokat, de a hivatalnokok képzését is segíti. Ezt elsősorban önkormányzati és helyi szinteken valósítaná meg a szervezet, országos szinten azonban hozzásegít a korszerű digitális infrastruktúra fejlesztéséhez is. Emellett támogatja az úgynevezett digitális pénztárca bevezetését is – sorolják a tömörülés céljait. Ezek között szerepel többek között a mesterséges intelligencia rendszerszintű használata a közszolgáltatások és üzletelések fejlesztésében, az állami adatok és alkalmazások védelmének erősítése és az okosvárosok koncepciójának megvalósítása is Szerbiában.
A fejlesztésekkel kapcsolatban nemrégiben Dejan Ristić szerb információs és távközlési miniszter emlékeztette a közvéleményt az ePečat szolgáltatás bevezetésére. Az eUprava közszolgálati portál tanácsának ülésén kiemelte: Szerbia élen jár a régióban a digitalizáció terén. A nemzetközi Network Readiness Index listán nyolc helyet ugrott előre, így jelenleg a 47. helyen áll a 133 ország rangsorolásában, a Nemzetközi Telekommunikációs Unió pedig az egyik legmagasabb kategóriába sorolta be országunkat az információbiztonság szempontjából. A Globalni indeks minősítés tehát „példaértékű állam” besorolással illette Szerbiát – mondta a miniszter.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)