2024. december 12., csütörtök

Bulgária leállíthatja a gáztranzitot Szerbiába és Magyarországra

Az orosz Gazprombank ellen novemberben bevezetett amerikai szankció miatt nehézségekbe ütköznek az nemzetközi olaj- és gázárátutalások. Bulgária a tranzitdíj miatt érintett, ezért energetikai minisztere, Vladimir Malinov kijelentette: Szófia újévtől leállíthatja a Szerbia és Magyarország felé irányuló gáztranzitot, ha a Gazprom nem talál módot a kifizetésekre. 

„A Bulgartransgas szigorúan tartja magát a szerződéshez, és nem fogja átengedni a földgázt, ha a szolgáltatásért nem fizetnek” – mondta a miniszter a Bloomberg beszámolója szerint, hozzátéve, hogy a Bulgargaz állami gázszolgáltató megkapott minden befizetést, és most a Gazprom javaslataira vár. 

A magyarországi gázellátást jelentős mértékben érintheti a tranzit esetleges felfüggesztése, hiszen hosszú távú szerződések alapján a szükséges földgáz legnagyobb részét Oroszországtól szerzi be. 2022-ben a Török Áramlaton és annak bulgáriai és szerbiai elágazásain 4,8 milliárd köbméter gáz érkezett az országba, tavaly pedig ez a mennyiség már 5,6 milliárd köbméterre nőtt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter december elején közölte, hogy a magyar kormány mentességi kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatósághoz azért, hogy a térségbeli államok továbbra is fizethessenek a földgázszállításokért az orosz Gazprombanknál. 

A Török Áramlat bulgáriai szakaszát Bojko Boriszov miniszterelnöksége idején építették, később kiderült, hogy – bár a bolgár nemzeti költségvetésből finanszírozták – csak a Gazprom és Oroszország érdekeit szolgálja. Bulgária nem kap gázt a Török Áramlatból, egyetlen haszna belőle a tranzitdíj, melyről szerződést kötött a Gazprommal. A világ legnagyobb földgázkitermelője a 2035-ig terjedő időszakra már szinte teljesen kitöltötte a vezeték kapacitásait.  
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP