Szerbiában a kereskedőknek kötelességük lenne az akciós ár mellett feltüntetni a korábbi, legalacsonyabb árat, amely érvényes volt egy adott termékre – írja a Novosti hírportál. A korábbi ár a terméknek a leértékelését megelőző, legalább harmincnapos időszakban alkalmazott legalacsonyabb ára. Az a cél, hogy az eladók ne emeljék meg egy-egy termék árát a kedvezmény előtt, és megakadályozzák a polgárok megtévesztését.
Az Európai Unió az elmúlt években a fogyasztók jogainak megerősítését tűzte ki célul. Szerbiában a fogyasztóvédelmi törvény módosításával szeretnék átültetni az uniós rendeletet a szerbiai jogszabályokba.
Hamarosan indul a téli kedvezmény, amely a törvény szerint december 25-a és január 10-e között tart. A kereskedők ilyenkor általában 10–70 százalékos árengedményeket kínálnak, de a valóságban kevés az igazi kedvezmény, és sok a marketingfogás. A szerbiai fogyasztóvédelmi egyesületek elmondása szerint a polgárok leginkább a hamis árengedményekre panaszkodnak leginkább, amikor a kereskedők az akció előtt 20-30 százalékkal drágítanak a termékeken annak érdekében, hogy ezt követően jelentősen csökkenthessék az árakat.
Marko Dragić, a Szerbiai Fogyasztóvédelmi Szervezet képviselője elmondta, hogy az uniós szabályzat beiktatásával megakadályoznák ezt a tisztességtelen üzleti gyakorlatot. Reméljük, hogy az uniós előírásokat elfogadják, mert ez csökkenti annak lehetőségét, hogy a kereskedők látszólagos árengedményekkel megtévesszék a fogyasztókat – fogalmazott Dragić.
Ez a fajta manipuláció, vagyis a termékek árának közvetlenül a leárazás előtti emelése nehezen észrevehető jelenség. Ez megköveteli, hogy a polgárok hosszú ideig kövessék az őket érdeklő termékek árát. Egyre több azonban a képzett fogyasztó, aki észreveszi az ilyen trükköket, és bejelenti őket.
A szakértő kifejtette, most is szabálysértésnek minősül az, ha a piaci ellenőrzés megállapította a kereskedő ilyen magatartását, de hiányzik a felügyelet.
– Joguk van ellenőrizni az árak változását. Természetesen az európai irányelv elfogadása egyszerűbben megoldaná ezt a problémát. Ha ez nem történik meg, Szerbiának a következő időszakban mindenképpen be kell tartania a fogyasztóvédelemre vonatkozó uniós előírásokat, amelyek kedvezmény idején külön szabályokat tartalmaznak az árak feltüntetésekor.
A jelenlegi szerbiai kereskedelemről szóló törvény alapján felelősségre vonják a kereskedőket, ha nem tartják be az árleszállítás feltüntetésének feltételeit. A büntetés jogi személy esetén 500 ezer dinártól 2 millió dinárig terjedhet.
A szakértő szerint a vásárlóknak fontos tudni, hogy ha például 50 százalékos kedvezményt hirdetnek meg, akkor annak a termékek legalább ötödére vonatkoznia kell. Ha a terméket elhanyagolható mennyiségben kínálják, vagy azzal a céllal, hogy a fogyasztót más termékek vásárlására ösztönözzék, az szabálysértésnek számít. Amennyiben a fogyasztók visszaélést észlelnek, azt jelezhetik a fogyasztóvédelmi egyesületeknek. A vásárlóknak ügyelniük kell arra, hogy a kereskedők ne verjék át őket. Gyakran előfordul, hogy egy akciós termék ára mindössze néhány dinárral csökken, ami különösen bosszantja a fogyasztókat, de ez nem minősül szabálysértésnek.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele