Az államvezetés az idén megismételte a korábban is alkalmazott forgatókönyvet, miszerint az év utolsó hónapjaiban számos emelést harangozott be a következő évre vonatkozóan. Az idén már szeptemberben tudni lehetett, hogy 2025. év elejétől növekszik a minimálbér, emelik a fizetéseket a közszférában és a nyugdíjasok is nagyobb havi járandóságra számíthatnak január elsejétől.
A minimálbér növelését augusztus végén jelentették be az illetékesek: sok év után először ugyanis közös megegyezéssel zárultak a Szociális és Gazdasági Tanács ülései. Bár a szakszervezeteknek az idén sem sikerült elérniük, hogy az állam teljesítse az évekkel ezelőtti ígéretét, miszerint a minimálbért ki fogja egyenlíteni a legkisebb fogyasztói kosár értékével, mégis nagy eredménynek számított a 13,7 százalékos növelés. Így a legalacsonyabb órabér a jelenlegi 271 dinárról 308-ra emelkedik az új évben. Egy átlagos hónapban tehát 49.280 dináros minimálbérrel számolhat az, aki 160 munkaórát teljesít, aki viszont 184 órát dolgozik, annak legkevesebb 56.672 dinárt kell kézhez kapnia az országunkban. Az év vége felé közeledve az illetékesek hangsúlyozták, hogy a december 31-ig történő kifizetéseket még az idei évre meghatározott munkabér alapján kell elszámolniuk a munkaadóknak, az emelést pedig akkor is érvényesíteniük kell a január elseje után történő kifizetésekre, ha azok elszámolásai a korábbi hónapokra vonatkoznak. Arra is felhívták a figyelmet, hogy túlóráért, éjjeli munkáért, a munkával eltöltött ünnepnapokért elszámolt összegeket a munkaadók nem számíthatják bele a minimálbér összegébe, ahogyan ezenfelül kell kifizetniük az egytálételért járó és a nyaralási pótlékként elszámolt összegeket is.
A szerb államvezetés határozatot hozott a közszférában alkalmazottak jövedelmére vonatkozó elszámolás módosításáról is, ezáltal az államilag finanszírozott intézmények és közvállalatok alkalmazottainak fizetését meghatározó szorzókat egységesen 0,37 százalékkal növelte. A Hivatalos Közlönyben közzétett határozat szerint ezen emelést a januári fizetések elszámolásánál kezdik érvényesíteni. Az intézkedést már november elején bejelentette Siniša Mali pénzügyminiszter: szavai szerint a közszféra alkalmazottai január elsejétől 9 százalékos növelésre számíthatnak, azzal, hogy a tanügyi dolgozóknak 11 százalékkal emelik a fizetéseiket. Az oktatási intézmények alkalmazottai viszont ezzel sincsenek megelégedve, így két hónapja tiltakoznak.
Sokan azt állítják, hogy az idei évre jellemző drágulások oly mértéket öltöttek, hogy már jelentősebb emelésekkel sem lehet tisztességes fizetésekről beszélni Szerbiában. Így már nem tűnik oly jelentősnek a december elsejétől érvényesített 10,9 százalékos nyugdíjemelés sem: átlagosan 390 euróról 436-ra növekszik az idősek havi járandósága. Ezt a „hihetetlen emelést” az államfő és a pénzügyminiszter is többször megerősítették nyilatkozataikban, amelyekben elmondták azt is, hogy az emelést a nyugdíjbiztosító által kezelt egyéb juttatásokra is érvényesíteni fogják. Így növekszik majd többek között az ápolási díj, a családi és a rokkantsági nyugdíj is. A nyugdíjbiztosító a napokban bejelentette azt is, hogy a decemberi időskori juttatások kifizetését január 3-án kezdik meg azoknak, akiknek a postások kézbesítik a nyugdíjukat, január 4-én viszont azok is várhatják a jelentést a számlaegyenlegük növekedéséről, akik bankokban emelik fel a járandóságaikat. A kifizetéseket előreláthatólag január 6-ig befejezik – áll a hivatal közleményében.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele