A február elsejei eredményeken felbuzdulva az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesült újabb ötnapos bojkottot hirdetett meg a Delhaize Serbia (Maxi i Shop&Go), a Mercator-S (Roda és Idea), az Univerexport-import, a DIS és a Lidl kereskedelmi láncok ellen. A korlátolt vásárlásra való felszólítás célja, hogy csökkentse a mesterségesen magasan tartott árakat az országban, de a régióban is. A kezdeményezés ugyanis Szlovéniából és Horvátországból eredt, de a monopóliumok megtörésének jelentőségére a montenegrói, a bosznia-hercegovinai és az észak-macedóniai fogyasztóvédelmi egyesületek is felhívták a figyelmet.
Szerbiában január 31-ére hirdették meg először a bojkottot. Az Efektiva egyesület értesülései szerint azon a napon csaknem 300 ezer pénztárgépszámlával kevesebbet adtak ki az országban, mint azelőtt. Az adóhivatal jelentése szerint az említett napon 865.758 számlát adtak ki országos viszonylatban, előző nap pedig 1.157.985-öt. Egy héttel a bojkott előtt pénteken 1.103.159, csütörtökön viszont 1.095.561 kiadott fiszkális számlát jegyeztek. Az adatok azt mutatják, hogy a bojkott napján csaknem 22 százalékkal sikerült csökkenteni a kiadott számlák számát. A vásárlás értékéről csak tegnap értesítette a fogyasztóvédőket az adóhivatal: a jelentésükben megírták, hogy a bojkott napján 911.110.569 dináros forgalmat valósított meg összesen az öt, szóban forgó üzletlánc, az egy nappal korábban jegyzett forgalmuk pedig 1.334.431.914 dinár volt. Ez azt jelenti, hogy a lakosokhoz intézett felhívás eredményes volt, hisz mintegy 32 százalékkal csökkent a szabadverseny megszegésével gyanúsított üzletláncok forgalma – hozta nyilvánosságra a Danas napilap.
Az egynapos bojkottot most egyhetes követi, és addig hosszabbítják a vásárlók felszólítását, ameddig rá nem kényszerítik az üzletláncokat arra, hogy mondjanak le a hihetetlenül magas haszonkulcsukról és csökkentsék az élelmiszerek árát a régióban – mondták az Efektiva egyesület képviselői a sajtó érdeklődésére. Kiemelték, hogy az akciójukhoz immár az újvidéki Prosperitet egyesület, valamint a fogyasztóvédők országos egyesülése is csatlakozott Belgrádból.
A régióban Horvátországban a legsikeresebb a bojkott Horvátországban szombaton folytatják azoknak a kereskedelmi láncoknak a bojkottját, amelyeket a szabadverseny megszegésének gyanújával felelőssé tesznek a magas élelmiszerárakért. A Halo, inspektore elnevezésű platform arra szólította fel a lakosságot, hogy február 8-tól 14-ig ne vásároljanak a Konzum üzletláncban. Az aktív korlátozó intézkedést a közeljövőben a Plodine és a Studenac kereskedelmek ellen is meghirdetik – áll a fogyasztóvédelmi platform jelentésében. Ugyanitt kiemelik, hogy a bojkott sorrendjét a lakosok véleményére alapozták. A Halo, inspektore társulás ugyanis a közösségi oldalán egy kérdőív kitöltésére kérte fel a lakosokat. A február 5-én, 24 órára megjelentetett közvélemény-kutatás eredményei szerint pedig a 144.732 megkérdezett 31,7 százalékban szavazott a Komzum üzletlánc bojkottjára, 29,1 százalékuk a Plodine hasznát korlátozná, a véleményezők 6,87 százaléka viszont a Studenac üzletlánc forgalmának csökkentésére voksolt. Ennek alapján az elkövetkező hetekben ilyen sorrendben hirdetik meg a bojkottot a szóban forgó üzletláncok ellen – írták a platformon. Horvátországban egyébként a minap fejeződött a Lidl, a DM és az Eurospin üzletláncok egyhetes bojkottja. A fogyasztóvédők arra is felszólították a lakosokat, hogy az általános vásárlási korlát mellett külön hangúlyt fektessenek arra, hogy ne vásároljanak szénsavas italokat, palackozott vizet és mosogatószert az említett üzletekben. A heti bojkott meghirdetése mellett ma van a harmadik egymást követő péntek, amelyen a horvátok tartózkodnak a vásárlástól. Az első napon 44 százalékkal csökkentették a kiadott pénztárgépszámlák számát, a vásárlás értéke viszont 53 százalékkal csappant meg aznap az országban a horvát adóhivatal jelentése szerint. Az akciót követően pedig 250 termék ára tartósan is csökkent az országban – jelentették a horvát fogyasztóvédők. A hihetetlenül magas élelmiszerárak ellen a szerbiaiakhoz hasonlóan a montenegrói fogyasztóvédők is január 31-ére hirdettek meg bojkottot. Az ottani szakszervezetek csoportosulásának képviselője, Ivana Mihajlović aznap sikeresnek minősítette az akciót. A monopóliumok megtörésének jelentőségére a bosznia-hercegovinai és észak-macedóniai fogyasztóvédelmi egyesületek is felhívták a figyelmet és meghirdették a bojkottot is, de Szlovéniában is folytatják a megkezdett napi korlátozásokat. |
Nyitókép: Az utóbbi, lakosokhoz intézett felhívás eredményes volt, hisz mintegy 32 százalékkal csökkent a szabadverseny megszegésével gyanúsított üzletláncok forgalma (Fotó: Pixabay)