2025. február 25., kedd

Nem valószínű a NIS-szankciók elhalasztása

A végéhez közelednek a megbeszélések a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS-t) képviselő ügyvédi irodák és az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) között. Néhány nap múlva ugyanis lejár a határidő a korlátozások bevezetésére, ma van az utolsó tárgyalás az OFAC-cal – nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televíziónak Dušan Bajatović, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat igazgatója.

Az Egyesült Államok január 10-én döntött úgy, hogy szankciókat vezet be az orosz többségi tulajdonban lévő NIS ellen. A teljes körű korlátozások február 27-én lépnek hatályba. Szerbia és Magyarország kormánya azt kérte, hogy 90 nappal halasszák el a szankciók bevezetését. 

Bajatović elmondta, hogy két jogi folyamat létezik a NIS-szankciók elkerülésére. Az egyik az úgynevezett delistázás, ami nem reális lehetőség, mivel a NIS-t nem lehet levenni a szankciós listáról. Erről az Egyesült Államok kongresszusa dönt. A másik lehetőség a licencelés, amire van példa Európában. A Gazprombank például kapott engedélyt arra, hogy tovább végezze a tevékenységét annak érdekében, hogy ne álljon le a gázellátás. 

A megbeszélések úgy néznek ki, hogy az OFAC teszi fel a kérdéseket, a NIS pedig válaszol rájuk. Bajatović kiemelte, hogy egyes közgazdászok a NIS felszámolását kérték, ami szerinte felejthető ötlet, mivel Szerbia érdekei ellen van. A vállalat ugyanis az ország stabilitását és biztonságát szavatolja. Ezenkívül a NIS felszámolása pénzügyi problémát is okozna.

Hangsúlyozta, hogy Szerbiának 90 napra elegendő kőolajtartaléka van, a NIS-nek szintén. Ha összeadjuk, ez 180 napot jelent következmények nélkül. Tehát a polgároknak nincs miért aggódniuk.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta