2024. szeptember 10., kedd

Az energiaválság neheze még csak ezután következik

Németország nem vásárol több szenet és kőolajat az oroszoktól

Augusztus 1-jétől Németország beszünteti az Oroszországtól való szénvásárlást, december 31-étől pedig már orosz kőolajat sem vesz – jelentette be Olaf Scholz kancellár egyik legközelebbi, gazdasági kérdésekben illetékes munkatársa, Jörg Kukies.

„Aki ismeri a Barátság (Druzsba) kőolajvezeték múltját, az tudja, hogy a vezetékrendszer szolgált már a szovjet impérium eszközéül Kelet-Európában, és hogy a megszabadulás ettől a függőségtől nem egyszerű dolog, mi azonban éppen ezt fogjuk elérni néhány hónap múlva” – idézi a TASZSZ orosz hírügynökség Kukiesnek a sydney-i energetikai fórumon elhangzott szavait. A német politikus hangsúlyozta, hogy országa számára kulcsfontosságú és rendkívül nehéz megtalálni annak módját, hogy beszüntesse a földgáz vásárlását Oroszországtól, ezért gyors ütemben fejleszti a cseppfolyósított gáz (LNG) fogadására alkalmas terminálokat. Mint mondta, az Egyesült Államok és Katar mintegy 30 milliárd köbméter LNG-vel tudja ellátni Európát, ezzel azonban még nem helyettesíthető teljesen az orosz gáz.

Az elmúlt két napban Sydney volt a házigazdája az ausztrál kormány és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közös szervezésében tartott nemzetközi energiafórumnak, melyen Fatih Birol, az EIA igazgatója úgy fogalmazott, az idei tél nagyon-nagyon nehéz lesz Európában, az egyik fő probléma az energiaellátás akadozása, ami komoly hatással lehet a világgazdaságra. Az energiaipari lobbicsoport vezetőjének szavai szerint a világ még soha nem élt át a mostanihoz hasonló mély és összetett energiaválságot, és könnyen előfordulhat, hogy a neheze még csak ezután következik.

Időközben az orosz külügyminisztérium azt közölte, Moszkva fontolóra veszi a földgáz Ukrajnán keresztüli szállítását Európába 2024 után is, miután lejár a mostani szerződés. Mindaddig szállítanák a gázt, amíg az európai országok arra igényt tartanak, és amíg működik az ukrajnai nemzeti tranzitrendszer – adta hírül a Ria Novosti a külügyi tárca közleményére hivatkozva. A Reuters hírügynökség megjegyzi, az ukrajnai háború ellenére Oroszország folytatta a számára több milliárd dolláros bevételt jelentő gázszállítást Ukrajnán át a legnagyobb vásárlójának számító Európába.