2024. szeptember 13., péntek

A hazai fokhagyma a jobb

A szerbiai üzleteket gyakorlatilag elárasztotta a kínai fokhagyma, hazai termesztésű szinte alig kapható. A gazdák szerint az állam köteles volna megvédeni a zöldség- és gyümölcstermesztőket, és itt elsősorban az állami támogatásokra gondolnak – írja az RTV. A nagybecskereki Aleksandar Granić, amikor a szüleitől termőföldet örökölt Begaszentgyörgyön (Žitište), úgy döntött, hogy fokhagymát termeszt rajta. A Gépészmérnöki Karon szerzett tudása segített neki abban, hogy feldolgozó berendezést készítsen. Mint mondta, elégedett a hozammal és az árral is. Jelenleg 350 dinár kilója, de az elsőosztályú tavaszi fokhagyma ára az 550 dinárt is eléri.
Úgy érzem, hogy az emberek ismét a minőséget választják. Elálltak a behozatali fokhagyma fogyasztásától, mivel nincs olyan tulajdonsága és kémiai összetétele, mint amilyen a mi fokhagymánknak van – nyilatkozta a Szerbiai Rádió és Televíziónak Marinko Pajić termelő, aki Begafőn (Klek) fél hektáron termeszt ebből a növényből.
A szervezett felvásárlás nagy segítség volt, jelenleg a támogatásoktól várunk megoldást, melyekre tartományi és köztársasági szinten is lehet pályázni, ezek azonban elérhetetlenek a kistermelők számára. Mi öntözőberendezésre pályáztunk, de nem kaptuk meg a támogatást. Úgy döntöttünk, hogy saját forrásból finanszírozzuk, és nem bántuk meg – közölte Aleksandar Granić.
Az illetékes minisztérium bejelentette, hogy az állam öntözőberendezésekbe fektet be és infrastruktúrát biztosít, csak a termelőkön múlik, hogy ezeket kihasználják. Azt állítják, hogy mindenki, aki benyújtja a támogatási kérelmet, megkapja a pénzt. Annak ellenére, hogy szabad a piac, a szakértők kiemelik, fontos megőriznünk a saját fajtáinkat és hibridjeinket. Magas hozamok nélkül nem lehetünk versenyképesek a világpiacon – mutatott rá Drago Milošević agrárprofesszor. A megfelelő beruházás és modernizáció mellett Szerbiában a zöldség- és gyümölcstermesztés akár 4-5-ször növelhető, a szántóföldi növénytermesztés pedig 2-3-szor. A hozamok ennyivel magasabbak például Hollandiában, Németországban vagy Franciaországban. Hollandiának négyszer kevesebb termőföldje van, mint Szerbiának, ennek ellenére 25-ször nagyobb az agrárbevétele.