2024. szeptember 13., péntek

Házi ízek

Tartományi támogatás vidékfejlesztésre és termékmegjelölésre

Vajdaság bővelkedik lehetőségekben a falusi turizmus területén, az infrastruktúrát viszont továbbra is fejleszteni kell. Ebbe beletartozik a vidékfejlesztési projektek kidolgozása, valamint a parasztgazdaságok támogatása. Ezek olyan tendenciák, amelyek a fejlett nyugati országokban már hosszú évek óta működnek, és a hazai termelőknek is fel kell zárkózni hozzá. Ez megkönnyíti a termékek minőségének térbeli felismerését, ami hozzájárul a helyi turisztikai értékek öregbítéséhez.
Čedomir Božić tartományi mezőgazdasági titkár csütörtökön a falusi idegenforgalmi infrastruktúra fejlesztésére, valamint a családi gazdaságok háztáji termékeinek termékmegjelölésére osztott ki támogatásokat.
– A mai napon összesen 12 szerződést osztunk ki az önkormányzatok számára, 28 millió dinár értékben. A rendelkezésre álló eszközökből viszont csak 16 millió dinár lett felhasználva. A legnagyobb szerződés értéke 2,5 millió dinár, a minimálisan kiosztható pedig 500 ezer dinár volt – közölte a tartományi titkár.
Amint az elhangzott a szerződésátadás során, a tartományi titkárság az elkövetkező időszakban különösen nagy figyelmet szentel a háztáji termékek megjelölésére. Ez a folyamat szándékozik felvezetni a tartományi gasztroturizmust, amihez a helyi termelők sokban hozzájárulhatnak. A rendelkezésre bocsátott eszközöket az önkormányzatok meghatározott tevékenységre fordíthatják, többek között az idegenforgalmi projektek tervdokumentációinak kidolgozására, vagy már a meglévők rendszerezésére, valamint a házi termékeket előállító családi gazdaságok termékeinek megjelölésére.
Miloš Markov, Ópáva (Opovo) polgármestere is részt vett az eseményen. Ahogyan azt elmondta, Ópáva a tartományi szinten legnagyobb költségvetéssel rendelkező önkormányzat, amely viszonylag rendszeresen vehet át támogatásokat.


– Ez alkalommal 2 millió dináros támogatást kaptunk a vidéki idegenforgalmi infrastruktúra tervdokumentációjának kidolgozására. Egész pontosan arról van szó, hogy elkészítjük egy sportközpont tervét, valamint egy olyan elárusító helyet szeretnénk létesíteni, ahol a helyi családi gazdaságok tagjai kiállhatnak a termékeiket árulni – mondta el a polgármester.
Magyarkanizsa jelentős élelmiszerfeldolgozó iparral rendelkezik, sok a családi gazdaság, a termékek jelentős része viszont nincs ellátva semmiféle márkajelzéssel, földrajzi eredetjelzéssel. Vass Zoltán, Magyarkanizsa mezőgazdasággal megbízott tanácstagja szerint a pozitív folyamatok már elindultak, de egyelőre lassan változnak a dolgok.
– A jelenlegi projektbe zöldség- és gyümölcstermesztőket, méhészeket, sajt-,savanyúság-, bor- és pálinkakészítőket sikerült bevonni. Az elképzelés szerint hirdetőtáblákon hívjuk fel a településen áthaladók figyelmét a községben termelő családi gazdaságok termékeire, melyeket a házaknál is meg lehet vásárolni. Bízom benne, hogy van ennek jövője, mert községünkben viszonylag nagy az áthaladó forgalom, és hogyha megnézzük más országokban is – ahol ez már sokkal régebben megindult –, van erre kereslet. A turisták szeretik a helyi termékeket, nem mindig a bolti ízekre vágynak, hanem kíváncsiak, egy-egy régióba milyen ételkülönlegességek találhatók – mondta Vass Zoltán.
A szerződések átadását követően a tartományi titkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázatot jövőre is kiírják, reményei szerint minél több jelentkező lesz, mivel ez is egy fontos gazdasági terület, amelynek az útján Szerbia még csak most indult el.
A szerződést aláíró önkormányzatok között ott volt Szabadka, Nagykikinda, Nagybecskerek, Zsablya, Ópáva, Magyarkanizsa, Alibunár, Titel, Ürög, Ópázova.