2024. szeptember 13., péntek

Magánkézben végzi lassan minden vagyon?

Megérkezett az idei kimutatás a világ vagyoni egyenlőtlenségeiről

Sokan sejtették, de eddig még nem mondta ki senki hivatalosan: a koronavírus-járvány tovább mélyítette a társadalmi szakadékot. A 2022-es Világ Egyenlőtlenség Beszámoló (World Inequality Report 2022) viszont rámutat arra is, hogy még az államok is szegényedtek, miközben a magánvagyonok csak gyarapodtak.
A kimutatás szerint a legkisebb eltérés az emberek vagyoni állapotában Európában van, míg legnagyobb a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A szélsőségek tekintetében mindenképp Brazília és India jár elöl, de az egyenlőtlenség magas Kínában is. A kimutatás szerint az egyenlőtlenségek a vagyoni állapot tekintetében hasonló szinten vannak, mint a 20. század elején, vagyis a nyugati imperializmusnak nevezett időszakban.
A felmérés szerint a globális jövedelem 52 százalékából a leggazdagabbak 10 százaléka részesedik, míg a legszegényebbek a 8,2 százalékos maradékon osztoznak. A felső tíz százalék átlagos évi jövedelme 87 200 euró, a legszegényebbé pedig 2800 euró. Amikor azt vizsgáljuk, mekkora vagyont birtokolnak a szegények, akkor látjuk, hogy éppen semmit, mert ez a réteg mindössze 2 százalékon osztozkodik, a világ vagyonának 76 százaléka pedig a bizonyos felső 10 százalék kezében van.
Az egyenlőtlenségek tekintetében a fejlett társadalmak között is nagy különbségek vannak. Az Amerikai Egyesült Államokban például jelentősek az egyenlőtlenségek, míg Svédország az egyike azon országoknak, amelyek a legmagasabb szinten állnak az egyenlőségek tekintetében.
A tanulmány rávilágít, hogy a világ kormányai is egyre szegényebbek, különösen a fejlett országokban. A járvány idején több kormány is kénytelen volt kölcsönt felvenni, általában a magánszektortól. Nem kis összegekről lehet szó, mert a tanulmány szerint ezek a pénzek az országos GDP 10-20 százalék közötti értékének felelnek meg. Ez azért is szomorú, mert ez azt is jelentheti, hogy a jövőben a kormányok elveszíthetik az egyenlőtlenségek leküzdéséért folytatott harcot, mivel nehezen képzelhető el, hogy a hitelt folyósító magánszemélyeknek ez érdeke lesz.
Ami jó hír, ha nem is sokkal, de csökkent a vagyoni távolság a szegények és gazdagok között, ugyanakkor 1995 óta 6-9 százalékkal gyarapodott a milliárdosok vagyona. A pénz és minden egyéb érték tehát egyre inkább magánkézbe kerül. Ez a tendencia csak folytatódott a járvány ideje alatt.
A Paris School of Economic és a kaliforniai Berkeley Egyetem által vezetett World Inequality Report 2022-es kiadásán több mint 100 kutató dolgozott világszerte. Az eredmények sokak szerint igen megbízhatóak a kutatás átláthatósága miatt, melyben a hivatalos statisztikákat is figyelembe vették.