2024. szeptember 13., péntek

Lassan felszámolják a történelmi hulladékot

Jaksa Róbert: Jövőre 26 önkormányzatban építenek szennyvíztisztítót és bővül a szennyvízhálózat

A környezetvédelmi minisztérium tervei szerint 26 önkormányzatban építenek szennyvíztisztítót és bővítik a szennyvízhálózatot, azzal, hogy az infrastruktúrával megbízott minisztérium által tervezett beruházásoknak köszönhetően további mintegy 60 önkormányzatban oldódhatnak meg a szennyvízgondok, tudtuk meg Jaksa Róberttől, a környezetvédelmi minisztérium államtitkárától. Rámutatott, jövőre már több önkormányzatban elkezdődnek a munkálatok.
A szennyvíz, valamint a szennyvízelvezető hálózathoz kapcsolódó ipari üzemek szennyvizének kezelése elengedhetetlen a környezet minőségének javításához. Így a környezetvédelmi minisztérium, a Szerb Kormány Közberuházási Irodájával közösen, valamint az Európa Tanács Fejlesztési Bankjának támogatásával a tervek szerint a következő évben 200 millió eurót fektet be 26 önkormányzat szennyvíztisztító telepének megépítésébe (beleértve a kollektorokat és a csatornahálózatot is).
Mint azt a minisztériumtól megtudtuk, a tervdokumentáció és a tenderdokumentáció kidolgozása folyamatban van több önkormányzatban a szennyvíztisztító kiépítésére. Vajdaság területén Palánkán, Apatinban, Óbecsén, Pećincin, Temerinben, Rumán, Törökkanizsán és Szenttamáson terveznek szennyvíztisztító telepet és csatornahálózatot kiépíteni.

HÁROM ÚJ REGIONÁLIS HULLADÉKTÁROLÓ VAJDASÁGBAN
A tervek szerint összesen 8 regionális hulladéktároló épül a jövő évben az ország területén, ebből három Vajdaságban. Egy Zomborban, illetve Mitrovicán, a harmadik esetében még folynak a tárgyalások. Ezzel pedig lefedik az ország igényeit a hulladék feldolgozása terén.
Jaksa Róbert elmondta, továbbra is nagy gondot jelent több önkormányzatban az illegális szeméttelepek felszámolása. A minisztérium minden évben, ebben az évben is jelentős összegeket fordított az illegális szeméttelepek megtisztítására. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem elég az illegális szeméttelep felszámolásába beruházni, szavai szerint a lakosság hozzáállását is meg kellene változtatni, egyes önkormányzatban ipari kamerákat szereltek fel, hogy feltárják ki az, aki nem megfelelő módon szabadul meg a szemetétől.
– Több önkormányzatban osztottunk szét szemeteskannákat és konténereket, hogy ezzel is segítsük a helyi közvállalatokat a háztartási hulladék begyűjtésében – emelte ki Jaksa.
A régi szeméttelepek felszámolása is jelentős gondot jelent az ország számára. Több önkormányzatban már megvan a szándék a szükséges tervdokumentáció kidolgozására, ám annak kidolgozása is drága, illetve a szeméttelep felszámolása egy rendkívül költséges folyamat.
Kérdésünkre válaszolva, hogy a környezetvédelmet felölelő 4-es klaszter megnyitásával újabb pénzalapokhoz fér majd hozzá az állam, amiből esetleg ezeknek a problémáknak a megoldására is lehetőség nyílik, Jaksa reményét fejezte ki, hogy így lesz, és az ország gyorsabb ütemben veheti fel a lépést a környezetvédelmet érintő kérdésekben.

HAT GYÁRAT TISZTÍTANAK MEG
A 2000-es évek óta, a csődeljárásoktól, a tönkre ment gyárak területén megmaradt történelmi hulladék problémájának megoldását a kormány és a környezetvédelmi minisztérium magára vállalta, így az év végéig 6 helyszínről távolítják el a történelmi hulladékot.
– Az összegyűjtött hulladékot egy olyan vállalat végzi, amely rendelkezik megfelelő engedélyekkel. A hulladék azon részét, amit újra lehet hasznosítani, újra hasznosítanak. Azon hulladék esetében pedig, amit nem lehet újrahasznosítani, miután veszélyes hulladékról van szó, a törvény szerint járnak el – mondta Jaksa Róbert.

A LÉGSZENNYEZÉS CSÖKKENTÉSE IS PRIORITÁS
A levegő minőségének javítása érdekében az év elején a környezetvédelmi minisztérium pályázatot írt ki az önkormányzatok részére, aminek köszönhetően 100 millió dinár értékben 150 ezer facsemetét osztottak szét 38 önkormányzat között, köztük több vajdasági önkormányzat, így Ópázova, Szenttamás, Inđija, Apatin, Temerin, Kúla, Pancsova, Zichyfalva, Nagybecskerek, Újvidék, Zombor is ültethetett őshonos fafajtákat.
Az államtitkár rámutatott, hogy bár a pályázatot az év elején írták ki, a fák ültetése a napokban valósulhatott meg, hiszen az őszi időszakban végzik a facsemeték ültetését. Várhatóan hasonló költségvetéssel a jövő évben is kiírják majd a pályázatot.
Az államtitkár rámutatott arra is, hogy a légszennyezés csökkentését szolgálta a fűtési rendszerek a környezetre kevésbé káros megoldásokra való átállítása, amit a minisztérium 300 millió dinárral támogatott. Ezt az összeget az önkormányzatok mindenek előtt az óvodák, iskolák, diákotthonok, egészségházak fűtési rendszerére fordíthatták, ahol addig főként gázolajat használtak a fűtéshez. Az intézmények többsége, ahol arra lehetőség nyílt, a földgázhálózatra csatlakozott rá, tudtuk meg.
Ugyanakkor az önkormányzatok, a minisztérium támogatásának köszönhetően a háztartások fűtési rendszerének környezetkímélőbb módszerre való átállását is támogathatták, hiszen a rossz levegőminőséghez jelentős mértékben hozzájárul a fával és a szénnel való fűtés. A minisztériumi támogatások révén sikerült több polgárt ösztönözni arra, hogy a gázfűtésre, vagy a pellettel való fűtésre álljon át.