2024. július 16., kedd

A villanyáram importja az idén további 460 millió eurós veszteséget okozhat

A kitermelt szénmennyiség nem teszi lehetővé a rendelkezésre álló hőerőmű blokkok működtetését, ezért az elkövetkező időszakban is szükség lesz a villanyáram importjára – írja a Danas cikkére hivatkozva a 021.rs hírportál.

A bányászati és energiaügyi minisztérium munkacsoportjának ülésén arra a megállapításra jutottak, hogy a Kolubara bányamedencét az elkövetkező két évben nem lesz lehetséges teljes kapacitásra állítani. A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) ennek következtében arra kényszerül, hogy az elkövetkező időszakban a villanyáram hiányzó mennyiségét külföldi importból pótolja, írja a Danas.

Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter beismerte, hogy a Lazarevacnál található bányamedence talpraállítására idő szükséges, ugyanis azt nem fejlesztették eléggé és nem is tartották karban megfelelően.

– Jelenleg az EPS mérnökeivel azon dolgozunk, hogy a Kolubara bányamedencét az elkövetkező másfél évben talpraállítsuk. Minden elvégzett elemzésünk azt mutatja, hogy a szóban forgó területen legalább másfél év szükséges újabb kitermelési területeket nyithassunk meg, beruházhassunk a gépesítésbe és megnövelhessük a termelési kapacitást – jelentette ki Zorana Mihajlović.

Velimir Gavrilović energetikai szakember a Danasnak nyilatkozva elmondta, hogy a Kolubara bányamedencében a szén kitermelésének csökkenésének pozitív és negatív oldala is van.

– A hőerőművekben a szén kisebb mértékben történő elégetésének köszönhetően tisztább lesz a levegő Szerbiában, míg a másik oldalon az EPS arra kényszerül, hogy villanyáramot importáljon, ami az európai piacon kifejezetten drága a téli időszakban. Amennyiben a villanyáram átlagára 125 euró óránkénti megawattért, akkor évi szinten a Szerbiai Villanygazdaság a külföldi import miatt 460 millió eurós veszteséget szenvedhet el – mondta Gavrilović.