2024. szeptember 14., szombat

A legalizáció késése nincs kihatással az ingatlanpiacra

Az építésügyi minisztérium adatai szerint Szerbiában még mindig másfél millió illegális létesítmény található, amelynek 85 százalékát családi lakóházak és lakások teszik ki – írja a Vajdasági RTV.
A törvény által 2023-ig van előrelátva a létesítmények legalizálásának folyamatának befejezése, azonban az eddigi ütemet látva kevésbé valószínű, hogy sikerül betartani a határidőt.
Goran Rodić, az Építésügyi Kamara alelnöke kihangsúlyozta, hogy számos létesítményt legalizálni kell, egyúttal rámutatott arra, hogy ez a folyamat Szerbiában több évtizedes problémát jelent.
Ezek a létesítmények egy általános társadalmi érdek útjában állnak, legyen szó vízvezetékről, gázvezetékről, vagy fűtésről – mondta Rodić.
Hozzátette, hogy a legalizáció kulcsfontosságú az épületek energiahatékonysági támogatásának szempontjából is.
Tomislav Momirović építésügyi miniszter is elismerte, hogy a legalizáció folyamata nem a megfelelő ütemben halad, de szavai szerint az állam mindent megtesz ennek felgyorsítása érdekében.
Segíteni kell az embereknek, hogy legalizálják az épületeket, mivel a polgárok többsége ilyen módon oldotta meg a lakhatási problémáit. A másik oldalról nézve a dolgokat pedig nem fogjuk felmenteni azokat sem, akik ilyen módon szerettek volna extra haszonra szert tenni – mondta Momirović.
A folyamat azonban úgy tűnik nincs kihatással az ingatlanpiacra, ugyanis a Köztársasági Földméréstani Intézet adatai szerint az idei év júliusában mintegy 13 ezer adásvételi szerződés került aláírásra, amely hat százalékos növekedést jelent a tavalyi év ugyanezen hónapjához viszonyítva.