2024. november 22., péntek

Életet jelentő falak

Dialízisközpont nyílt a mišeluki, egykori Covid-kórházban – Megtöltik az épület megüresedett szárnyait

Öt évtized embertelen körülményeit követően a vesebetegek végre korszerűen felszerelt, hangulatos helyen kaphatják meg életmentő kezeléseiket – mondta Zoran Gojković egészségügyi titkár, a tartományi kormány alelnöke Újvidéken tegnap, amikor megtekintette az egykori Covid-kórház C szárnyának felújított földszintjét a Mišelukon. A nem egész két héttel ezelőtt kiürített épületben ugyanis máris megnyitották azt a dialízisközpontot, amelyre a szakemberek és a betegek szerint is nagy szükségük volt az újvidékieknek.

A tervek szerint a közeljövőben a megüresedett épület többi szárnyát is felújítják, és ezekben elsősorban olyan egészségügyi szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek eddig háttérbe szorultak a vajdasági rendszerben. Többek között mentálhigiénés, illetve palliatív ellátóközpontok nyitását tervezik, vérbank létesítésében is gondolkodnak, folytatnák a jelenleg is aktív radiológiai központ működtetését, de elsősorban elfekvőként használnák a jövőben a mišeluki kórház megüresedett szárnyait – mondta a titkár a sajtótájékoztatón.

A dialízisre szoruló betegek 12 és 8 ágyas, korszerűen felszerelt szobákban kapják a kezelést, de a nehezebb eseteket kétágyas rendelőkben is fogadják (Ótos András felvétele)

A dialízisre szoruló betegek 12 és 8 ágyas, korszerűen felszerelt szobákban kapják a kezelést, de a nehezebb eseteket kétágyas rendelőkben is fogadják (Ótos András felvétele)

A tartományi képviselet mellett a korszerű dialízisközpontot körbejárhatta pár vesebeteg is. Radoslav Jovičić, a Vajdasági Munkaképtelen Vesebetegek Szövetségének elnöke immár csaknem 30 éve hemodialízisre szorul.

– A Vajdasági Klinikai Központban 1997-ben kezdtek el kezelni, egy olyan épületben, amely ideiglenes használatra épült, és amelyben az idők folyamán emberhez nem méltó körülmények alakultak ki. Ennek ellenére kitartottunk, és kivártuk azt, hogy immár egy korszerűen és kényelmesen felszerelt központban kapjuk meg a kezelést – mondta.

– A vesebetegek létét ugyanis teljes mértékben meghatározzák az életmentő gépek: kétnaponta több órát is eltöltünk a dialízisen, így rendkívül fontosak számunkra a körülmények, amelyekben kénytelenek vagyunk tartózkodni. A Vajdasági Klinikai Központnak, ahogyan a Vajdasági Egyetemi Klinikai Központnak is, égetően szüksége volt egy olyan dialízisközpontra, amely emberhez méltó körülményeket biztosít a betegeknek, az őket ellátó személyzetnek és az orvosoknak, akik az élet lehetőségét nyújtják számukra. El tudom képzelni, mit jelent majd ez a korszerűen felszerelt épület azoknak, akik most kezdik el a kezelést: számukra a betegségük már közel sem lesz akkora teher, mint azoknak, akik megtapasztalták a régi épület elavultságát. Mi ugyanis száz százalékban rokkantnak számítunk, és nap mint nap megküzdünk a betegségünkkel. A megmaradt emberi méltóságunk megőrzését jelenti tehát az, ha megfelelő körülményekben kezelhetnek bennünket az orvosaink és ápolóink – hangsúlyozta a vesebetegek képviselője a központ megnyitásával kapcsolatban.

Kiemelte, hogy a betegek számára sokat jelent az is, hogy a dialízisközpont a Mišelukon kapott helyet. Itt ugyanis az egyébként is megterhelő kezelés előtt nem kell órákat eltölteniük a parkoló keresésével.

– Személy szerint ez az épület fájdalmas emlékeket idéz fel bennem, hisz a járvány idején itt halt meg édesapám. Látva azonban azt, hogy mivé alakították át, érzéseim teljesen megváltoztak. Most már az élet lehetőségét látom a falai között – fogalmazott a vesebeteg férfi a sajtótájékoztatón.

Ugyanitt elhangzott, hogy Vajdaság területén mintegy ezer vesebeteget tartanak nyilván, közülük 300-an Újvidéken járnak kezelésre. Az egykori Covid-kórház C szárnyában kialakított dialízisközpontban csaknem negyven beteget tudnak egyidejűleg ellátni. A dialízist korszerű gépeken végzik, a gondosan megválogatott berendezés pedig a betegek kényelmét szolgálja: a tájképekkel díszített falakkal, a tarka párnahuzatokkal és a hatalmas képernyőkkel is ahhoz szerettek volna hozzájárulni, hogy az ápoltak minél kellemesebb körülmények közepette küzdjenek meg a betegségükkel – mondta el mikrofonon kívül az érdeklődő újságíróknak Edita Stokić, a klinikai központ igazgatója, aki a tartományi képviseletet is körbevezette a földszintre helyezett központban.

REGIONÁLIS SZINTŰ ELLÁTÁS A VÁROSI HELYETT

A látogatáson a tartományi képviselőház alelnöke nyilvánosan is bocsánatot kért azoktól a betegektől, akik, szavai szerint „immár öt évtizede embertelen körülmények között kényszerültek kezelésre”.

– A tartományi kormány felismerte a problémát, és pár évvel ezelőtt több tíz, speciálisan felszerelt mentőt vásárolt a Vajdaság területén működő egészségházaknak és kórházaknak. Ezzel biztosítottuk a lehetőséget arra, hogy a betegek megfelelő ellátás mellett utazhassanak a dialízisközpontokig. Az újvidéki betegek immár fantasztikus körülmények között részesülhetnek kezelésben. Az új központ mellett a klinikai központban is megtartottunk egy osztályt, ahol a fekvőbetegek kaphatnak kezelést – utalt Gojković a vesebetegek teljes körű ellátásának lehetőségére Újvidéken.

A betegek szerint az ápolóik és orvosaik is megérdemlik, hogy évtizedek után emberhez méltó körülmények közepette dolgozzanak (Ótos András felvétele)

A betegek szerint az ápolóik és orvosaik is megérdemlik, hogy évtizedek után emberhez méltó körülmények közepette dolgozzanak (Ótos András felvétele)

A Vajdasági Klinikai Központ területén levő 53 éves montázsépületről a titkár elmondta, hogy lebontásra kerül azoknak a munkálatoknak a keretében, amelyek által az utolsó belgyógyászati sebészeti osztályt is felújítják. A projektum részeként további öt kórházépületet is helyreállítanak majd: a munkálatok idejére két teljes osztályt költöztetnek fel ideiglenesen az egykori Covid-kórházba – sorolta a titkár a terveket.

Gojković emlékeztetett arra a határozatra is, amelyet a 2019 végén érvényesített a tartományi kormány. E szerint a gyakorlatban oldják meg Újvidék város egészségügyi rendszerének problémáit. Mivel a másodlagos egészségügyi ellátást biztosító városi kórház csak 100-150 ezer lakosú településeken tevékenykedhet hatékonyan, így a tartományi székváros gondjait nem oldaná meg – utalt arra az újságírói kérdésre a titkár, amely szerint a koronavírus-járvány idején az illetékesek azt ígérték, hogy a fertőzésveszély megszűnésével városi kórházzá alakul át a mišeluki épület. A titkár hangsúlyozta, hogy az épület kihasználásának lehetőségét egészségügyi szakemberek és munkacsoportok vizsgálták ki, amelyek szerint az újvidékiek javát az szolgálja leginkább, ha tartományi szintű intézmények működnek a város területén. Ilyen megfontolásból építenek egy új épületet a Vajdasági Egyetemi Klinikai Központnak is, amely a Vajdasági Klinikai Központtal szorosan együttműködve használja a felújított infrastrukturát, így az egykori Covid-kórházat is a Mišelukon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Zoran Gojkovićot a Vajdasági Klinikai Központ igazgatónője vezette körbe a felújított szárnyban (Ótos András felvétele)