2024. szeptember 30., hétfő

Ázsia századába léptünk

A kontinens hamarosan átveszi a vezető gazdasági szerepet a világon

A 19. században Európa volt a világ központja, egy század elteltével azonban Amerika lépett a helyébe. Napjainkban Ázsia kezdi átvenni a vezető szerepet, és ez a folyamat sokkal gyorsabban zajlik, mint ahogy a folyamatokat behatóan nem ismerőnek feltűnik. Ázsia felemelkedése nyílegyenes volt. Itt él a világ lakosságának több mint a fele, ezért csupán egy generáció idején alacsonyról közepes bevételű régióvá nőtte ki magát. Ázsia 2040-ig valószínűleg a világ össztermelésének mintegy felét, fogyasztásának pedig a 40 százalékát fogja adni – írja a Világgazdasági fórum az elemzésében.

A McKinsey Global Institute legújabb kutatása világosan bemutatja, hogy a világpiac súlypontja milyen gyorsasággal tevődik át Ázsiára. Napjainkban ez a régió egyre nagyobb részt vállal a világ kereskedelmében, tőkefelhalmozásában, a lakosságát tekintve, a tudásában, a kultúrájában és az erőforrásaiban. Ezen kontinens adja napjainkban a globális árukereskedelem harmadát, egy évtizeddel ezelőtt ez az arány még csak egynegyed volt. Nagyjából ugyanabban az időszakban az ázsiai utasok aránya a globális légi forgalomban 33-ról 40 százalékra növekedett, ugyanakkor a tőkeforgalomban való részesedése 13-ról 23 százalékra ugrott.

A kontinens városai is ütemesen fejlődnek, ezt legjobban az a tény mutatja, hogy a világ 30 legnagyobb városa közül 21 Ázsiában található, emellett a 4 leglátogatottabb is. Néhány kevésbé ismert város is a befektetők célpontjává vált. Egy Jakarta melletti kisvárost, Bekasit, Ázsia Detroitjának is nevezik, mivel Indonézia autóiparának és motorkerékpár-gyártásának a központjává vált, ahogyan egykor az volt Detroit is az Egyesült Államokban. Az utóbbi évtizedekben a város építőiparába a külföldi befektetések átlagban évi 29 százalékos növekedést mutattak.

Kína 2017-ben a világ találmányainak a 44 százalékát adta. A dinamikus interregionális kapcsolatok is növekedést mutatnak. Az ázsiai országok teljes kereskedelmének mintegy 60 százaléka a kontinensen belül zajlik. Az interregionális folyamatok épülőben, a régióközi befektetések pedig növekvőben vannak, az induló startup vállalkozásoknak több mint a 70 százalékát regionális forrásokból támogatják.

A megfigyelők éveken keresztül vitatkoztak Ázsia jövőbeni lehetőségeiről. Ez a jövő már itt van velünk, Parag Khanna író szavaival élve „Ázsia századába” léptünk.