2024. szeptember 30., hétfő

Szigorítások az útiköltség megtérítésében

Készül a polgárok jövedelemadójáról szóló új törvény, melyet január 1-jétől alkalmaznának, ha a köztársasági parlament idejében elfogadja. A tervezet szerint az útiköltség megtérítését illetően a munkaadók a jövőben is több lehetőség közül választhatnak: vagy maguk vásárolják az alkalmazottaknak a jegyet, vagy átutalják számlájukra az útiköltséget. Utóbbi esetben azonban bizonyítékot kérhetnek a foglalkoztatottól arra, hogy a munkahelyre való eljutása valóban annyiba kerül-e, amennyit kifizettek neki. Ha ilyen bizonyítékot a vállalat nem kap és nem tud felmutatni, akkor a kifizetett útiköltségre 10 százalékos adót kell fizetnie.

A Pénzügyminisztérium már az év elején megfogalmazott véleményében jelezte, hogy „dokumentumokkal” kell igazolni a munkahelyig megtett út minden egyes méterét, máskülönben a vállalatnak adót kell fizetnie. Nincs adat arról, hogy hány cég tartotta magát a minisztériumi állásponthoz, az azonban nyilvánvaló, hogy a törvényi rendelkezéseket kénytelenek lesznek alkalmazni. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy a felkínált lehetőségek közül melyiket választják. Legnagyobb a bizonytalanság az olyan alkalmazottak esetében, akik nem tömegközlekedési eszközzel, hanem saját gépjárművel jutnak el a munkahelyükre – írja a Večernje novosti.

A polgárok jövedelemadójáról szóló, most érvényes törvény, akárcsak az új jogszabály tervezete szerint 3837 dinárig adómentes az útiköltség, az efölötti összegre adót fizet a munkaadó. Újdonság lesz tehát, hogy 10 százalékos pótköltségük lesz azoknak a cégeknek, amelyek nem tudnak igazolást felmutatni a limit alatti összegre.

Korábbi hírek szerint a szakszervezetek egyértelműen ellenzik az útiköltség igazolásának kötelezettségét, Srđan Drobnjaković, a Munkáltatók Uniójának igazgatója pedig kijelentette: inkább adóztassák meg a számlákra átutalt útiköltséget, minthogy igazolásokat kérjenek. Nekik túl bonyolultnak tűnik az a megoldás, hogy a vállalat követelje az alkalmazottól a vonat- vagy buszjegyeket, illetve az útiköltséget bizonyító számlákat. Ezeknek a nyilvántartására, mint mondják, külön embert kellene alkalmazni, ami végül többe kerülne, mint amennyit a 10 százalékos adó kitesz.

A törvénytervezet szerint egyébként növekszik a keresetek adóztatás alá nem kerülő része: a mostani 15 300 dinár helyett 16 300 dinárra módosul. A diákokat és egyetemistákat ösztöndíjazó vagy hitelező vállalatok az új tervezet szerint havi 30 000 dinárt fizethetnek ki ilyen címen adómentesen egy-egy személynek. Jelenleg ez az összeg 11 741 dinár.