2024. szeptember 28., szombat

Milliók a kisebbségi tudománynak

Fontos felismerni egymás nehézségeit, hogy segíteni tudjunk
Dr. Zoran Milošević titkár a sikeresen pályázó felsőoktatási intézmények képviselőivel (Ótos András felvétele)

Dr. Zoran Milošević titkár a sikeresen pályázó felsőoktatási intézmények képviselőivel (Ótos András felvétele)

A kisebbségi tudományos élet az idén is részesült tartományi támogatásban. Dr. Zoran Milošević tartományi felsőoktatási és tudományügyi titkár kedden délelőtt a tartományi kormány előcsarnokában 14 végzést osztott ki 5 millió dinár értékben a tudományos kutatási tevékenység elvégzésére sikeresen pályázó kisebbségi felsőoktatási intézmények képviselőinek.

– A vajdasági társadalom kutatása és a kisebbségi tudomány támogatása nagy jelentőséggel bír a tartományi titkárság számára. Ennek köszönhetően többet megtudhatnak egymásról az itt élő népek, könnyebben felismerhetik a másik nehézségeit, és segíthetnek egymáson – jelentette ki a titkár. A vajdasági magyar tudományos élet 5 nyertes pályázattal dicsekedhet, 2-2 nyertes munkatervet a ruszin és roma nemzeti kisebbség tudhat a magáénak, és további 1-1 kutatási projekt áll a horvát, német, szlovák, román és a bunyevác nemzeti kisebbség rendelkezésére.

Dr. Halasi Szabolcs (Ótos András felvétele)

Dr. Halasi Szabolcs (Ótos András felvétele)

Dr. Halasi Szabolcs tartományi felsőoktatási és tudományos kutatási segédtitkár a sajtó képviselőinek elmondta, ez a pályázat 2017-ben került először kiírásra, akkor 4 millió dináros keretösszeggel. Miután a vajdasági kormány felismerte a projekt jelentőségét, a kisebbségkutatás fontosságát, további egymillió dinárral megnövelte a támogatást. Az idei év bizonytalanságai ellenére a támogatás összege mégsem csökkent.

– A 14 nyertes pályázatból öt magyar érdekeltségű, és olyan kutatási területet ölelnek fel, amelyek az eddigiekben érintetlenek maradtak, behatóan tudományos szempontból még nem kerültek részletes kivizsgálásra. A kutatások vezetői leginkább a társadalomtudományok területéről érkeztek, de találhatunk interdiszciplináris átfedéseket az informatikai szektorral, a jogtudományokkal is – nyilatkozta a segédtitkár.

A pályázatokat a tudomány különböző területeit képviselő szakbizottság rangsorolta, a második körben pedig a nemzeti tanácsok hagyták jóvá. A magyar érdekeltségű kutatások között különböző témákat találhatunk, többek között a kisebbségek történelmi hátterének feltárásáról és a távoktatás minőségének kutatásáról is.

Dr. Németh Ferenc, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanára, a humánus társadalomtudományi tanszék vezetője, ő maga is projektvezető.

Dr. Németh Ferenc (Ótos András felvétele)

Dr. Németh Ferenc (Ótos András felvétele)

A társadalomtudományos kutatást hárman végzik Raffai Judit rendkívüli egyetemi tanárral és Toma Viktória egyetemi asszisztenssel. A munkatervük megvalósításához 330 000 dinár támogatást kaptak a tartományi kormánytól.

A kutatásuk tárgya a regionális identitás elemeit, jelenlétét vizsgálja az alsós korosztályhoz szóló tankönyvekben, a nekik készült tantervben. Azt vizsgálják, mennyire teljesek a tartalmak, mi az, ami esetleg hiányzik belőlük, és feltétlenül szükséges a regionális identitás kiépítéséhez.

– A kisebbségi magyar identitás megőrzése nagy kihívás, fontos, hogy ez már a legkisebb korosztálytól fejlődjön, erősödjön, tudatosodjon a gyerekekben. Az elemzést arra használjuk, hogy a tanulságok levonása után sugallni tudjuk a leendő tankönyvíróknak, milyen kiegészítések szükségesek ahhoz, hogy minőségibb tankönyvek, jobb tantervek kerüljenek az iskolákba a magyar gyerekek elé – mondta a projektvezető.

A nyertes pályázó témák között voltak olyanok is, amelyek az időszerű területek felé fordultak. Dr. Námesztovszki Zsolt dékánhelyettes, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanára is munkatervvezető. A pályázatukban a járványügyi helyzetre és a pillanatnyi szükségletekre reagáltak, ezért a távoktatást választották kutatandó területnek.

Dr. Námesztovszki Zsolt (Ótos András felvétele)

Dr. Námesztovszki Zsolt (Ótos András felvétele)

– A távoktatás bizonyos elemeit már régóta használjuk, de ekkora mértékben még nem kényszerültünk támaszkodni rá. A projekt során megvizsgáljuk, mi az, amit eddig használtunk, milyen eredményeket hozott, és milyen irányba kellene haladni a minőségi távoktatás eléréséért. Szeretnénk a pedagógusok kezébe olyan eszközöket adni, amik ingyenesek, könnyen kezelhetőek, lehetővé teszik az interaktív pedagógiát a távoktatás formájában is – mondta el a projektvezető.

A tartományi titkárság az idén is kiírta a 6 millió dinár értékű pályázatot az egyetemi központok felújítására és karbantartására, támogatásban a szabadkai és az újvidéki egyetemi központ részesült. A rövid távú kutatói pályázatok is már kiírásra kerültek, amelyeknek a keretösszege 29 millió dinár.