2024. szeptember 18., szerda

Félmillió idősödő nő munka nélkül

A dolgozó nők jóval kevesebbet keresnek, mint a velük egykorú férfiak

A 45 évnél idősebb, munkaviszonyban levő hölgyek átlagkeresete 40 ezer dinár, és főként végrehajtói munkakörben alkalmazzák őket – derült ki a poslovi.infostud.com portál legújabb elemzéséből. A felmérésben 2177 személy vett részt: a kérdezettek 53 százaléka nő, 47 százaléka pedig férfi volt. A résztvevők 41 százaléka 45 évesnél idősebb nő, 59 százaléka pedig 45 évesnél idősebb férfi volt, akik túlnyomórészt a fővárosban vagy a környékén élnek.

A legtöbb 45 évesnél idősebb nő azt nyilatkozta, hogy nincs munkaviszonyban (37,9 százalékuk), állandó foglalkoztatásról pedig a kérdezettek 29,9 százaléka tanúskodott. Az alkalmazott idősödő nők 28,6 százaléka mondta azt, hogy végrehajtói munkakört tölt be, 20 százalékuk szakképesítettként vagy magasan szakképesítettként vállalt munkát, 14,3 százalékuk a középszintű vezetők közé tartozik, és csak 6,3 százalékuk mondhatta el magáról, hogy magasabb vezetői pozíciót tölt be. A kutatásból kiderült az is, hogy az idősödő nők keresete 36 és 48 ezer dinár között mozog, a velük egyidős férfiak átlagkeresete viszont meghaladja a 48 ezer dinárt – áll a munkaközvetítő portál jelentésében. A poslovi.infostud.com elemzői közzétették azt is, hogy a weboldalukon az idősödő hölgyek 45 százaléka az adminisztratív munkakör betöltésére jelentkezett, de sokan (35 százalékuk) érdeklődtek a kereskedelemben való elhelyezkedés lehetősége felől is.

A munkaadók többnyire „nemkívánatosként” jelölik a 45 évesnél idősebb nők alkalmazását, azzal az indokkal, hogy korukból kifolyólag képtelenek alkalmazkodni az újításokhoz – nyilatkozta a telegraf.biznis.rs oldalnak Mima Perišić, a Nők Fordulóponton Egyesület elnöke. Kiemelte, hogy aggasztó adatokat mutatott ki a szervezet felmérése, amely szerint Szerbiában több mint 500 ezer 45 évesnél idősebb nő él munka és jövedelem nélkül.

A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat azonban jelenleg 120.564 olyan nőt tart nyilván, aki 45 éves kora után is munkát keres. Az említett korosztályba tartozó hölgyek túlnyomórészt I. és II. fokozatú szakképesítéssel rendelkeznek, és átlagban 82 hónapig, azaz 6,8 évig kutatnak állás után – áll a munkaközvetítő szolgálat jelentésében.

Perišić az adatok közötti jelentős különbséget azzal magyarázta, hogy a munkaközvetítő csak azokat a nőket tartja nyilván, akik aktívan keresnek állást. A terminológiájukban ugyanis a „munkanélküli” kifejezést azokra vonatkoztatják, akik még reménykednek az elhelyezkedésben, és bejelentkeznek a szolgálat adatbázisába. Azokat viszont, akik nem dolgoznak és nem is keresnek munkát, már a „nem aktív” kifejezéssel jelölik. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a nők is, akik a hosszú próbálkozásaik után sem találtak munkát – részletezte az egyesület elnöke.

Kiemelte, hogy a Nők Fordulóponton egyesület által elvégzett kutatás az idősödő hölgyek teljes populációját vette alapul a felméréshez, melynek eredményei szerint a 45–64 éves korosztályba tartozó nők közül 495.500-an nincsenek munkaviszonyban: akár kutatnak még állás után, akár nem. Perišić szerint a kapott eredményeket alátámasztja a felmérésnek azon aspektusa is, amely összehasonlította a foglalkoztatás hiányát az idősödő nők és a fiatalabb sorstársaik körében. Az egyesület által elvégzett kutatás folyamán kiderült ugyanis az is, hogy a 25–29 éves nők 2,4 százaléka hagyta abba a munkakeresést azért, mert nem talált állást, a 45 évesnél idősebb hölgyek esetében viszont a 14,6 százalékuk állította azt, hogy feladta a munka utáni kutatást. Az adatok arra is rámutattak, hogy a munka és jövedelem nélkül élő 45+-os nők 60 százaléka még nem teljesítette a nyugdíjba vonuláshoz szükséges feltételeket, ami egyértelműen bizonyítja kiszolgáltatott helyzetüket – hangsúlyozta a Nők Fordulóponton egyesület elnöke.

A szervezet a 45 évesnél idősebb nők kilátástalanságát alátámasztó adatokat a Bezárul a kör – A nők helyzete a karrierük elején és végén elnevezésű publikációban jelentette meg. Az érdeklődők a http://www.zenenaprekretnici.org weboldalon olvashatják el a tanulmányt.