Az elmúlt években a Tiszát ért sorozatos (vélhető?) vízszennyezések és (valós!) halpusztulások előidézőiként a szóbeszéd három gyárat hozott gyanúba. A Zenta Kupa nyíltvízi horgászverseny idején Dragomir Vujačić, a zentai horgászegyesület elnöke vízparti beszélgetést rögtönzött azzal a céllal, hogy végre tiszta víz kerüljön – a pohárba. A beszélgetés során Ujvári Tibor, a vízparti szóbeszéd által „hírbehozott” Alltech vezérigazgatója újságírók kérdésére válaszolt. Ennek során számos olyan adat került napvilágra, amelyeket az ügyeletes hírgyártók vagy nem tudtak, vagy széles ívben figyelmen kívül hagytak. A következőkről van szó:
Már 2002-ben az Alltech eredeti célkitűzéseinek megfelelően – „mindig természetes” – döntés született arról, hogy az ipari szennyvíz kérdését meg kell oldani. Ez azt jelenti, hogy tisztítatlan, szűretlen szennyvíz nem kerülhet a Tiszába. A cél megvalósítása érdekében a gyár az eltelt időszakban tízmillió eurót(!) ruházott be szennyvíztisztító berendezésekbe. A korszerű módszer a biológiai tisztításon alapul, melynek folyamatában biogáz szabadul fel, amelyet a gyárban villanyáram-termelésre használnak. Ezt azt jelenti, hogy a káros anyagok megújuló energia forrásává válnak. Ahelyett, hogy a szabadba kerüljenek, a folyamat során villanyáramot termelnek belőle, és a hálózatba bocsátják.
Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott technológiai folyamat során egyáltalán nem keletkeznek mérgező anyagok, az Alltech szennyvizei ilyeneket még szűretlen formában sem tartalmaznak. A többnyire nitrogéntartalmú vegyületek (ammónia, nitritek, nitrátok…) a denitrifikáló baktériumok beavatkozása nélkül sem mérgeznék a környezetet, bizonyos fokú oxigénelvonó hatásuk azonban volna. Tekintettel arra, hogy a szennyvízkollektorok befogadóképessége – hadd tekintsünk el a nagy számok felsorolásától – bőven meghaladja a keletkező szennyvíz mennyiségét. Ezeknek a kordában tartása ezen a téren sem ütközik nehézségekbe. A kollektorokban a pufferizálás következtében a szennyvíz pH-értéke 7,2 és 7,3 között ingadozik, és ez szinte semlegesnek tekinthető.
Bonyodalmak kizárólag akkor keletkezhetnének, ha a tisztítóberendezésbe olyan anyagok kerülnének, amelyek károsítanák az aktív bakteriokultúrát – regenerálódásához ugyanis hat–nyolc hónapra volna szükség. Ennek elkerülése végett a természetre veszélyes anyagok raktárának külön kollektora van – arra az esetre, ha mondjuk kilyukad egy hordó –, amely nincs összeköttetésben a termelésből kikerülő vízzel.
Az Alltech naponta végez elemzéseket, negyedévenként pedig külső laboratóriummal is elvégezteti az ellenőrzéseket. Elemzések sora bizonyítja, hogy nincs különbség a beömlés felett és alatta vett vízminták paraméterei között. A termelési folyamat kifejezetten környezetbarát – hangsúlyozta Ujvári Tibor, majd hozzátette: – A szűrőberendezés működtetése és a szennyvízkezelés folyamata transzparens; ez azt jelenti, hogy bárki – újságíró, horgászegyesületi vezető, horgász, kíváncsiskodó… – egyeztetés és előzetes bejelentkezés nélkül megtekintheti.