2024. július 17., szerda

A kért összeg felét kapták

AKTUÁLIS - Kinek mennyi támogatás jutott vízlecsapolásra és a dűlőutak rendezésére

A múlt héten a Tartományi Végrehajtó Tanács 39 vajdasági község képviselőjének 220 millió dinárt osztott ki vízelvezetésre és a dűlőutak rendezésére. Összesen 158 vajdasági helyi közösség jutott valamennyi pénzösszeghez, a helyszínen szerződést írtak alá az eszközök felhasználásáról. Néhányukat megkérdeztük, hogy mire kapták és mire költik majd el a pénzt.

Borsos Csaba, az adorjáni helyi közösség elnöke arra a kérdésre, hogy mit kapott Adorján a TVT-től, a következőt válaszolta:

– Egymillió dinárt kaptunk a kért 2 millió 600 ezer dinár helyett. Egy kicsit kevés, de mi ennek is nagyon örülünk. Ezúttal Magyarkanizsa községben egyedül Adorjánnak sikerült a pályázaton pénzhez jutnia. Ebből az összegből az Adorjánnál lévő zentai rét vízlevezető csatornájának a bejáratát szeretnénk rendezni, és van még legalább két-három csatorna, amelyet ki kell tisztítanunk, az is sokat felemészt.

- A támogatást ezúttal a vízlecsapolásra és a dűlőutak rendezésére adták, Önök csak a vízlecsapolásra kaptak. Vajon a másikra igényeltek-e pénzt?

– Természetesen kértünk, hiszen a dűlőutakra is elkelne a pénz, 1 millió dinárt igényeltünk, de az idén úgy látszik erről lemaradtunk, viszont tavaly kaptunk ugyanerre a célra 200 ezer dinárt. Hogy most miért nem, ezt nem indokolták meg.

- Milyen állapotban vannak a dűlőutak Adorjánnál?

– Kicsit áldatlan az állapot, mint ahogy az egész községben. A térképünk még 1875-ből való, tulajdonképpen most indult be a tagosítás, talán emiatt nem is olyan nagy gond, hogy ezúttal a dűlőutakra nem kapunk semmilyen támogatást. Abban reménykedünk, hogy amint befejeződik Kanizsa községben a tagosítás, nagyobb szükségünk lesz a pénzre, s talán jövőre kapunk majd egy nagyobb összeget.

A törökfalui helyi közösség nevében a titkár, Molnár József írta alá a szerződést Bojan Pajtićnál, s készségesen részletezte, hogy mire pályáztak, és mit kaptak meg.

– A határban lévő utak karbantartására a tanyavilág közül Törökfalu, Valka és Völgypart kapta meg a támogatást. E három település utainak a karbantartására és javítására pályáztunk, és 1,5 millió dinárt ítéltek meg nekünk. Noha mi 3,5 milliót kértünk, a felénél is kevesebbet kaptunk. Tavaly is pályáztunk, mi folyamatosan próbálkozunk, de csak most az idén, a másodszori kísérletünkre sikerült végre valami konkrét dolgot rendeznünk.

- A csatornázással hogy állnak?

– Mi arra nem pályáztunk, mert meglehetősen magasan vagyunk, így nem veszélyeztet bennünket a belvíz, talajvíz, ezért nincs szükség az efféle támogatásra, ezt inkább meghagytuk a moholiaknak és az adaiaknak. A városiaknak fontosabb talán ez, ezért mi inkább a határban lévő utak rendezésére kértünk nagyobb összeget.

- Arra nem gondoltak, hogy öntözőrendszert kellene kiépíteni?

– Nagyon is szükség lenne egy külön csatornahálózat megépítésére, csak hát ez nagyon sok pénzbe kerül, mert minden bizonnyal ez egy óriási beruházás lenne. A Csíkér-patak van a közelünkben, de a Tisza sincs túl messze. Úgy hallottuk a DTD-től, hogy kidolgoztak már egy tervet, amely szerint összekötnék Kanizsát, Zentát és a tanyavilágot, s kiépítenének egy csatornahálózatot öntözés céljából. Ha ennek eljön az ideje, mi biztos pályázni fogunk, de azt hiszem, hogy ettől még nagyon messze vagyunk.

Kiss Zoltán, a péterrévei helyi közösség titkára arról számolt be, hogy a csatornahálózatra és a vízelvezetésre, valamint az úthálózat javítására pályáztak, de csak a dűlőutak felújítására kaptak 2 millió dinárt, pedig ők 3-at kértek.

- Először kaptak pénzt?

– Igen, de pályáztunk mi tavaly is, akkor nem sikerült, úgy látszik ez a második nekifutás szerencsésebb volt.

- Arra kapták meg, amire tervezték?

– Sajnos nem. Ebben az esetben, mivel volt egy komoly tervdokumentációnk a vízelvezetésről, jobb lett volna, ha arra kapjuk a megítélt összeget, de ők úgy mérték fel, hogy az utak karbantartására nagyobb szükség van.

- A vízelvezetésre vonatkozóan komoly terveik voltak, s most ez meghiúsul?

– A DTD-vel együtt készítettük el az úgynevezett bifunkcionális csatornahálózati tervet, amellyel a Péterrévén felső rétnek hívott részről a belvizet elvezettük volna, s ez öntözésre is felhasználható lett volna, ezért terveztük a kétfunkciós hálózatot. A tervünktől nem állunk el, majd jövőre újra pályázunk.