2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk

TÁPLÁLKOZÁS

A gyapjas tintagomba (Coprinus comatus) termesztése

Nádasok mellett, laza talajokon, füves helyeken és parkokban vadon termő gomba. A legízletesebb gombák közé sorolható. 5–10 cm magas, középnagyságú, gyapjas, pikkelyes gomba. Kalapja 3-4 cm átmérőjű, kezdetben kerek, majd tojásdad alakúra formálódik. Könnyen elfolyósodik a gomba, csak addig fogyasztható, amíg húsa fehér, kalapja pedig zárt. Fiatalon kell leszedni, hűtőszekrényben pár napig tárolható. Egyes feljegyzések szerint öt perc főzéssel a bomlási folyamat leállítható, és így tovább tárolható.

Gombacsírát egyelőre csak külföldről lehet beszerezni, vagy spórából állítható elő, házilag. Termesztehető bármilyen szintetikus alapanyagból készült komposzton, lótrágyán és marhatrágyán is. Hasonlóan, mint a kétspórás csiperke. A termőtestek kialakulásához 100–200 lux fényre van szüksége. Termeszthető tiszta, fermentált szalmán is. Takaróföld szükséges, úgyanúgy, mint a csiperkénél. Megfelelő időjárási viszonyok mellett, tavasszal a becsírázott komposztot akár a kertben is betakarhatjuk, szabadföldi termesztésre is alkalmas. Ízletes, gyógyhatású gomba, ezért is várható elterjedése, és akár nagybani termesztése is. Gyógykészítményként szárítva, por, kapszula vagy tabletta formájában kapható.

A bokrosgomba (Grifola frondosa) termesztése

Lomberdőkben fordul elő, bokrosan nő tuskókon vagy a földön. A taplófélékhez tartozik. Kalapja féloldalas, szürkésbarna, nyelv alakú. Termeszthető dúsított keményfa fűrészporon. Az első termések 30–120 nap után jelennek meg. A nagy időkülönbség a gombatörzstől függ. Minden gomba termesztésére érvényes, hogy ismerni kell a fajta nevét vagy jelzését, mert csak így lehet azonosítani, és megtudni a tulajdonságait. Steril anyagon hasonlóan termeszthető, mint a shiitake gomba. Amikor a zsákokban megjelennek az első dudorok, terméskezdemények, szabaddá kell tenni a zsákok felső részét. Ez törzstől függően a 45.–65. nap után várható. A páratartalom 80–95%, a megvilágítás 200–500 lux erősségű. Ez a fényerő elegendő, amíg a gombatönk el nem éri az 5-6 cm-t. Ezután a fényintenzítást fel lehet emelni 500–1000 luxra, napi 8 órás megvilágítás mellett. A termőtestek növekedése kettőtöl három hétig tart. A két terméshullám között 3-4 hét telik el. 10–16 fokos hőmérséklet elegendő az indukálásra. A termés növekedése alatt sem szükséges 16 foknál magasabb hőmérséklet.

Rönkös termesztése is lehetséges, de ez, bár biztonságos, nagyon hosszadalmas, 1–3 évet vesz igénybe. Ízletes, ehető, gyógyhatású gomba. Japánban a szárított gombából tablettát készítenek, de por alakban teának is felhasználható. Termőteste mindössze 80% vizet tartalmaz, ezért valamivel tovább tárolható.

Gombacsírát külföldről lehet beszerezni, és egyelőre csak hobbiszintű termesztésre lehet számítani.

A mandulagomba (Agaricus Blazei) termesztése

A gomba középnagyságú, kalapja barna, és hosszú a tönkje. A csiperkefajhoz tartozó gyógygombáról van szó, melyre az elkövetkező időszakban oda kell figyelni. A jövő igéretes, új, termeszthető gombája lehet. Egyelőre csak szárított formában, por alakban és kapszulákban jelent meg a piacon ez a hatásos gyógykészítmény. Főképpen a Távol-Keletről származnak ezek a készítmények, ahol nagybani termesztése már rég megoldott. Példaként meg lehet említeni egy 70 hektáros mandulagomba-termesztő telepet Malajziában, de Kínában és Japánban is nagy területeken termesztik. Származási helyét nehéz meghatározni. Floridától Braziliáig, főképpen az Amazon vidékén levő párás és meleg őserdőkben található. Ezért is nevezik néha Agaricus brasiliensisnek is. Ettől függetlenül mégis a távol-keleti termesztők érezték meg a jelentőségét, és kezdték meg nagybani termesztését.

Európában most van kialakúlóban a nagybani termesztése, és gombacsíra, valamint spóra is beszerezhető. Magyaroszágon is folynak kísérletek a pontos termesztési technológia meghatározására.

Az összegyűjtött tapasztalatok alapján a mi szerény környezetünkre a csiperketermesztés technológiáját kell alapul venni. Felhasználható a szerves ló- vagy marhatrágyából készült komposzt, valamint a szintetikus szalma és csirketrágya alapú komposzt is. Egy ajánlott összetétel szerint 20% csirketrágya és 80% szalma keverékét kell komposztálni. Adalékanyagnak nitrogénalapú műtrágyát lehet használni. A komposzt átszövetésének ideje 2-3 hét. Nagyban függ a gombatörzstől és a komposzt hőmérsékletétől. A termésidőszakban a hőmérséklet 22–25 fok lehet 75–85% relatív páratartalom mellett. Nincsenek elhatárolható időszakok a terméshullámok között. Emiatt a termés elhúzódhat 8-10 hétig is. A várható termésmennyiség nagyban függ a gombatörzstől, és elérheti a 13 kg-ot 100 kg komposztra számítva. Ez jóval kevesebb, mint a csiperke termésátlaga, de tudni kell, hogy a mandulagomba beltartalmi és piaci értéke jóval magasabb. A gombalegyek csak akkor lepik el, ha nincs a közelben más gomba. Erős, mandulára emlékeztető illata nem vonza a különböző gombát károsító rovarokat.

Az ehető gombák közé tartozik. Különleges íze és illata nagyban eltér a megszokott gombaillattól. Azok is megkedvelik, akik a hagyományos gombaételeket nem szeretik. Gyógyhatását és a rákterápiában való alkalmazását továbbra is kutatják. Az eredmények biztatóak, ezért is várható a mandulagomba nagybani termesztésének elterjedése Európában is.

Aki csiperketermesztési tapasztalatokkal rendelkezik, vállalkozhat a mandulagomba termesztésére is. Vidékünkön kevesen rendelkeznek pincével vagy jól szigetelt épületekkel, gombaházakkal, ezért a nyári meleg hónapokban a csiperke termesztés szünetel. A mandulagomba igényli a meleg, 22–25 fokos hőmérsékletet, és termesztésével ki lehetne használni a meleg hónapok nyújtotta lehetőséget.

Amennyiben a mandulagomba termesztésének lehetőségére sikerül felkelteni a megfelelő illetékesek figyelmét, a gombacsíra, komposzt és a végtermék (szárított gombakészítmények) gyártására is sor kerülhet Óbecse térségében. Az induláshoz szükséges komposztalapanyagok és a megfelelő termesztőobjektumok helyben megtalálhatók.

Egyéb gombák

A vadon is szedhető és termeszthető gombákat felsorolni is hosszadalmas lenne. Érdemes megemlíteni még a bocskorosgombát (Volvariella volvacea), melynek termesztett mennyisége világviszonylatban a 6. helyen áll. Miért lett a távol-keleti országoknak vezető szerepe a gombatermesztésben is? Számunkra tanulságos lehet a recept, érdemes odafigyelni, mások hogyan csinálják. Kínában létezik ún. vidékfejlesztési program, melynek célja a szegény falusi gazdaságokat különböző tanfolyamok segítségével irányítani és segíteni az érvényesülésben. A gombatermesztés népszerűsítésébe bekapcsolódtak a megfelelő szakemberek, és körzetenként csíralaboratóriumokat, komposztgyártó üzemeket létesítettek. Ami nálunk ismeretlen, megszervezték a gombák felvásárlását és a lehető legrövidebb úton való beszállítását a feldolgozóüzemekbe. A szárítást követően a különböző feldolgozás és csomagolás után indulhat az áru Európába. Vajon ezt miért nem lehet nálunk is megszervezni, és a falusi, egyre jobban elszegényedett gazdaságokat segíteni és támogatni például a gombatermesztés terén? Talán a falugazdák felfigyelnek a lehetőségre, és megindulhat a pionír gombamozgalom.

Az egyéb gombák közé sorolhatók a téli fülőke, ízletes tőkegomba, nameko tőkegomba, süngomba, kucsmagomba, szarvasgomba, rezgőgomba, lila pereszke, júdásfülegomba, lepketapló stb. Ebből is látható, hogy nemcsak a csiperke és a laskagomba létezik, számtalan ízletes, ehető és gyógyhatású gombát lehet termeszteni. Az étkezési szokásainkon változtatni kellene, és elfogadni, hogy a gombaételek ízletesek, hasznos tápanyagokat tartalmaznak, és gyógyhatásúak is lehetnek. Együnk több gombát, talán ezzel is segíthetünk a gombagazdaságok fejlesztésében.