2024. szeptember 30., hétfő

Beszédes jelképekkel üzentek a tejtermelők

INNEN-ONNAN - MAGYARORSZÁG

A tejtermelők csütörtökön a fővárosban több helyszínen, valamint Győrben, Pécsen és Szegeden is tüntettek. Sajátos módját választották a figyelemfelkeltésnek: levágott marhafejeket vittek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium épülete elé, több áruházlánc budapesti raktárközpontja elé pedig tejjel kevert trágyát öntöttek.

Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) épülete előtti demonstráción elmondta: tarthatatlan, hogy a tárca és az uniós agrárvezetés nem tesz semmit az ágazat helyzetének javítására, halogatja a döntéseket, ugyanakkor illúziókeltő ígéreteket tesz. Úgy vélekedett, a magyar tejágazat hamarosan teljesen megszűnhet, ha a kereskedők folytatják az olcsó importtermékek behozatalát és árusítását, valamint ha a kereskedők által teremtett versenyben a magyar tej a felvásárlási árnál 45–90 százalékkal drágábban kerül a polcokra. Aláhúzta: nem a fogyasztói árak megemelése a céljuk, hanem az értékesítés során keletkezett jövedelem arányos elosztása, mivel jelenleg a termelő csak 55 forintot kap a tejért, míg a feldolgozó már 124 forintért adja el a kereskedőknek, akik 250 forintért teszik ki a polcokra. A tej rendkívül alacsony, 55–60 forintos literenkénti ára miatt naponta 100 tehenet kell levágniuk a gazdáknak, így egy év alatt közel 40 ezer állattal csökkenhet a magyar szarvasmarha-állomány – tette hozzá.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) álláspontja szerint a gazdák jogellenes módszereket használtak tiltakozásukhoz, az élelmiszer-higiéniai veszély miatt pedig a szakhatósághoz fordultak. A szövetség közleményében ugyanakkor jelezte: tudomásul vette a gazdák szándékát, és megalapozottnak látja a felvetést, hogy az Európai Unió szabályozása, egyes esetekben pedig a magyar szaktárca döntése súlyos piaci feszültségeket okozott.