2024. szeptember 30., hétfő

Mi hoz nagyobb hasznot?

IDŐSZERŰ - Dr. Berényi János a dohány, az olajtök, a kender és a cirok termeléséről

A Corvinus Egyetem díszdoktorrá nevezte ki dr. Berényi János vajdasági közismert mezőgazdasági szakembert. Ebből az alkalomból a múlt héten az Újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet petrőci részlegében neves szakemberünk találkozott az agrárújságírókkal.

Mint már közöltük, dr. Berényi Az alternatív növények genetikája, nemesítése és termesztéstechnológiája címmel székfoglaló előadást tartott Budapesten, s ugyanezt az előadást az újságírók előtt is megismételte. Beszélt a dohány-, az olajtök- és a kendertermesztés előnyeiről, termesztésük gazdaságossági indokoltságáról, továbbá az organikus termelésről és a biodetekcióról. Az említett három kultúrnövény termelésével kapcsolatban kihangsúlyozta, a dohánytermesztés esetében az egy hektárról megvalósított jövedelem nyolcszor nagyobb, mint a szántóföldi növényekből származó haszon, hiszen a dohánytermelők csaknem 5000 eurót valósítanak meg egyhektáros területről, míg a búza az idén hektáronként a szakember szerint mindössze 630, a kukorica viszont 610 euró hasznot hozott.

A kenderről beszélve elmondta, elfelejtett növényünk, pedig kitűnő természeti adottságainknak köszönhetően nagyon jó minőségű kötél állítható elő belőle. Állítólag Kolumbusz Kristóf hajóin hódsági kenderből készült köteleket használtak.

Az olajtökkel kapcsolatban elmondta, a hidegsajtolás alkalmával a minőség megtartása az elsődleges cél. Az így kapott olaj gyógyhatása bizonyított a férfiaknál tapasztalt prosztatamegnagyobbodás gyógyításakor. A kísérletek, amelyeket az intézet az újvidéki urológiai klinikával közösen végzett, azt mutatják, hogy 12 héten át tartó folyamatos fogyasztása a férfiaknál lényeges eredményeket mutatott a betegséggel járó tünetek orvoslásában.

Megtudtuk: Berényi professzor nevéhez fűződik az organikus vetőmagvak termesztésének a kezdete is. A petrőci kutatóintézetben ugyanis jelenleg 7,5 hektáros területen folyik ilyen termelés, organikus szója- és búzamagot termelnek.