2024. szeptember 30., hétfő

Újabb egérinvázió?

HATÁRSZEMLE

Az elmúlt hetekben a tartomány több telepüéséről is olyan hírek érkeztek, hogy az egerek elözönlötték a búzaföldeket. Ez különösen azokra a parcellákra vonatkozik, melyeken az optimális vetési időszakban került földbe a mag. A gazdák talán fel sem figyeltek a jelenségre, hisz az őszi megsokasodott munkálatok közepette sokan meg is feletkeztek, hogy be kell járni a földeket, s közvetlenül meg kell győződni a rágcsálók jelenlétéről. Nemcsak a búzaföldeken „vertek tanyát” és rendezkedtek be a hosszú téli pihenőre a rágcsálók, a lucernásokban is növekedett létszámuk, továbbá azokon a helyeken is, ahol még nem végezték el a mélyszántást.

Most már valószínű, elsősorban az egerek okoztak károkat a lucernásokban, a gabonafélékben, de a többi kultúrában is. A búza és árpa kelésekor a pockok és egerek a lucarnaföldekről visszavándorolnak a gabonatáblákra, ahol még a hótakaró alatt is megeszik az elvetett magvakat, lerágják a kikelt növényeket.

A nagyobb károk megelőzése végett célszerű bejárni a lucernaföldeket és a gabonatáblákat, és megszámolni az aktív járatokat. Abban az esetben, ha az aktív járatok száma 500 fölött van egy hektáron, el kell végezni a rágcsálóirtást.

Az aktív járatok számlálása úgy történik, hogy egy nappal a tervezett irtás előtt boronával be kell zárni minden járatot. Másnap amelyik járat nyitva lesz, azokba kell elhelyezni a csalétkeket.

A csalétek behelyezése után újból be kell takarni a járatot.

A szétszórt vagy a felszínen hagyott csalétkek mérgezőek a madarakra és a vadállományra.

A csalétkek az emberre is veszélyes mérgek, ezért tilos szabad kézzel kijuttatni azokat, valamilyen műanyag vagy fémeszközt kell erre a célra használni. A rágcsálók irtására a következő csalétkeket használhatjuk:

Cinkfosfid csali5–10 g/aktív járat

Antikolin csali10–15 g/aktív járat

Brodilon csali 10–20 g/aktív járat

A mezei egerek és pockok egy része behúzódik a kukoricagórékba, ezért a kukurica berakodása előtt a górékba be kell helyezni a csalétkeket, melyeket a pockok és egerek elfogyasztanak, és elpusztulnak tőlük.

A rágcsálók a gyümölcsösökben a fák háncsát rágcsálják, és a gyökereket károsítják, aminek következtében a fiatal fák kiszáradhatnak.

Ha 10–50 aktív járat van egy hektáron, el kell végezni a rágcsálóirtást a fent említettek alapján.

A mezei egér májustól kezdve egész szeptemberig minden öt hétben 10–2 fial. Ha példaként csak 40 egeret veszünk, s ha ezek közül csak fele nőstény, melyek mindegyike csupán 8-at fial, két egér egy év alatt földeinket 200 utóddal épesíti be. Ha enyhe a tél, a következő évben az egerek száma könnyen 10 000–15 000-re szaporodhat. Mi több, egy kitünő szaktanár azt állitja, hogy egy pár egér évenként 25 000 egyedre szaporodhat. Hány egeret pusztít el tehát egy bagoly, ha 6 hónap, vagyis 200 nap alatt naponta csak egy egeret fogyaszt el. A felelet: 100×200 = 20 000, tehát huszezer egeret. Husz bagoly tehát egy vidéken képes volna 400 000 egér világra jöttét megakadályozni.

Egyelőre nem tudni, hogy az elmúlt héten jegyzett kiadós csapadék hogyan befolyásolja majd a rágcsálók további jelenlétét, azaz sikerül-e átvészelniük a számukra kedvezőtlen időjárási viszonyokat, vagy elpusztulnak. (–)