Szajed Haszan Naszrallah likvidálása történelmi fordulópont, amely megváltoztathatja az erőegyensúlyt a Közel-Keleten – vélekedett az izraeli miniszterelnök, úgy vélve, hogy a Hezbollah vezetőjének megölése szükséges lépés volt az általuk kitűzött célok eléréséhez. Egyszersmind további légicsapásokat ígért.
Ezzel szemben számos ország elítélte Naszrallah sejk megölését, köztük a német külügyminiszter is, aki veszélyesnek tartja Tel-Aviv lépését. Damaszkusz „hitvány agressziónak” nevezte a gyilkosságot, Moszkva még drámaibb következményekre figyelmeztetett, Teherán pedig úgy látja, „ez a gaztett Izrael pusztulását” vonja maga után.
Izrael egy pénteki, bejrúti légicsapásban likvidálta Szajed Naszrallahot és a szervezet több magas rangú parancsnokát, akik a libanoni főváros déli Dahíja negyedében egy föld alatti „bunkerben” tanácskoztak. A légicsapás egy 20 méter mély krátert vájt. Másnap újabb légicsapások érték ezt a negyedet és Libanon más részeit is.
„Naszrallah nem egy terrorista volt, ő volt A terrorista” – vélekedett Netanjahu, aki az iráni gonosz tengelye motorjának nevezte a libanoni vezetőt. „Naszrallah megölése szükséges lépés volt az általunk kitűzött célok eléréséhez, az északi országrész lakóinak biztonságos visszatéréséhez otthonaikba, és a térségbeli erőegyensúlynak a következő évekre történő megváltoztatásához” – közölte az izraeli miniszterelnök, és azzal vádolta az izraeli légicsapás által Bejrútban megölt Hezbollah-vezetőt, hogy az Izrael megsemmisítését célzó terv kidolgozója volt. „Rendeztük a számlánkat a számtalan izraeli és számos külföldi állampolgár tucatjai meggyilkolásának a felelősével.”
(Netanjahu az 1983-ban Bejrútban elkövetett kettős merényletre utalt, amikor szinte egyszerre robbant két pokolgép. Az ENSZ által létrehozott többnemzetiségű erőben szolgáló 241 amerikai haditengerész és 58 francia ejtőernyős halt meg akkor. Párizs és Washington a Hezbollahot és Iránt vádolta a merényletek elkövetésével.)
Netanjahu azt is közölte, hogy Naszrallah likvidálása után „eltökéltek az ellenség elleni csapások folytatására”.
Nászir Jaszin, a libanoni kormánynak a válság koordinálásával megbízott minisztere szombaton közölte, hogy mintegy egymillió libanoni hagyta el otthonát az izraeli támadások miatt, közöttük százezrek pénteken.
A libanoni al-Dzsadíd televízió szerint izraeli légicsapás vette célba szombaton Bejrút Dahíja elővárosának Lajlaki nevű részét. A támadás állítólag a bejrúti repülőtér közelében történt.
A MÁRTÍROK NYOMDOKAIBA LÉPNÉNEK
A Hamász elítélte „a barbár cionista agressziót és a lakóépületek elleni célzott támadást”. Leszögezték, hogy a Hezbollah-vezető halála csak tovább szítja az Izrael elleni harcot. „A megszállók által elkövetett bűnök és a gyilkosság csak tovább növeli a palesztinai és a libanoni ellenállás eltökéltségét, valamint szilárd elhatározását, hogy minden erejükkel, bátorságukkal és büszkeségükkel a mártírok nyomdokaiba lépjenek (.), a győzelemig és a megszállás felszámolásáig folytassák az ellenállást – olvasható a Hamász közleményében.
Az Iszlám Dzsihád nevű palesztin szervezet közleményében leszögezte: „Előbb vagy utóbb a libanoni és palesztinai ellenállási erők és szövetségeseik megfizettetik Izraellel bűneit, és megkóstoltatják vele a vereség ízét.”
Mahmúd Abbász, a Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke kifejezte részvétét a Hezbollahnak, a libanoni kormánynak és a testvéri libanoni népnek „a kegyetlen izraeli agresszió” hatására mártírhalált halt polgári áldozatok, valamint a palesztin és a libanoni nép elleni „népirtó” háború folytatódása miatt.
Ali Hamenei, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője bírálta a „szűk látókörű izraeli politikát”, és „legyőzhetetlennek” nevezte a Hezbollahot. „A cionista bűnözőknek tudniuk kell, hogy képtelenek kárt okozni a Hezbollahnak mint az ellenállási front vezetőjének” – szögezte le közleményében az ajatollah, hozzátéve: az egész iszlám világ mostantól kiáll Libanon és a Hezbollah mellett, és folytatni fogja a harcát Izrael ellen.
Az iráni vezető, aki ötnapos gyászt rendelt el, kijelentette, hogy Naszrallah halála nem marad megbosszulatlan.
Mohammed Reza Aref iráni első alelnök szintén hangsúlyozta, hogy a Hezbollah vezetőjének meggyilkolása „Izrael pusztulását” vonja maga után. A jemeni húszi lázadók is gyászolják Naszrallahot, és kijelentették: az ellenállás nem törik meg.
A Hezbollah és a húszik egyaránt az iráni támogatással kiépült, Izrael és az Egyesült Államok közel-keleti befolyása ellen harcoló „Ellenállás tengelyének” részei. A húszik számos alkalommal támadták az Izraellel szövetséges államok hajóit a stratégiai fontosságú Bab el-Mandeb-szorosban és az Ádeni-öbölben november óta, a Gázában háborúzó palesztinok támogatása jegyében.
Az orosz külügyminisztérium egy újabb politikai gyilkosságnak nevezte a Hezbollah-vezető likvidálását, és azt írta „ennek az erőszakos cselekménynek az a veszélye, hogy még drámaibb következményei lesznek Libanonra és az egész Közel-Keletre nézve. Izrael biztos, hogy felismerte ezt a veszélyt, mégis megtette, hogy megölt libanoni civileket, ami szinte elkerülhetetlenül újabb erőszakcselekményeket fog kiváltani. Így aztán a teljes felelősséget is neki kell vállalnia a következményekért. Követeljük Izraeltől, hogy azonnal állítsa le az ellenségeskedést, hogy vége lehessen a vérontásnak” – olvasható az orosz külügyminisztérium közleményében.
Annalena Baerbock német külügyminiszter is bírálta és veszélyesnek nevezte Izrael lépését, hogy a Hezbollah legfelsőbb vezetőjét is megölte célzott támadással.
A török elnök elítélte Izrael libanoni légicsapásait, amely civilek százainak életét oltotta ki, de nem kommentálta a Hezbollah vezetőjének halálát. Szerinte ezek a támadások a „népirtás, megszállás és invázió” jellemezte izraeli politika részei. „Az Izrael által végrehajtott kegyetlen támadások következtében egy hete számos libanoni – közöttük gyermek is – veszítette életét. Semmilyen felelős ember nem fogadhat el, bocsáthat meg, illetve indokolhat meg egy ilyen tömeggyilkosságot” – írta Recep Tayyip Erdoğan, és úgy vélekedett, hogy az iszlám világnak határozottabb álláspontot kell elfoglalnia Izrael ellen. Sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsát és más testületeket, hogy állítsák meg Izraelt. Kedden az ENSZ-ben azzal vádolta meg Izraelt, hogy „az egész térséget háborúba rángatja”.
Damaszkusz mint „hitvány agressziót” ítélte el Naszrallah megölését.
A libanoni egészségügyi minisztérium szombati közlése szerint szeptember 16-a óta az izraeli légitámadásokban 1030 ember halt meg, köztük 87 gyerek és 56 nő. A sebesültek száma 6300.
Nyitókép: Hivatalos források közölték, hogy megtalálták Naszrallah holttestét, de azon semmilyen látható sérülést nem láttak,, így valószínűsítik, hogy a robbanás okozta sokk végzett vele (Beta/AP)