2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk (10.)

TÁPLÁLKOZÁS - A Kombucha vagy teagomba
Japán kristálygomba

Egy újabb csodaszer vagy valódi gyógyhatású gomba? Foglalkozzanak ezzel a tudományos kutatások. Annyi biztos, hogy a gombából készült teát évszázadok óta fogyasztják Kínában és Oroszországban. A teagomba ősrégi népi gyógyszer. A hatását főleg a kelet-ázsiai térségben generációk óta sok nép becsüli és értékeli. Gyermekkori élményeim között még feltűnik a nagymama féltve őrzött porcelánedényben úszkáló gombája. Gondos felügyelete mellett készült a jól bevált és kívánatos ital az egész család számára. A Kombucha egy idő után eltűnt, majd a 90-es években újból felbukkant, mintha akkor fedezték volna fel.

A teagomba eredeti hazája Japán vagy Kína. Talán ezért is nevezik kínai vagy japán teagombának. Az orvostudomány történetéből tudjuk, hogy időszámításunk előtt 2000 évvel, a régi kínai Csin-dinasztiában intenzíven dolgoztak a gombák kutatásán. A császári udvarban a hosszú élet csodaszerét kutatták. Sok korabeli tudós dolgozott, akik a spórás növényeknek (gombák, harasztok, mohák) csodálatos tulajdonságokat tulajdonítottak. Egyes gombákat a halhatatlanság elérése eszközének tekintettek, és ezekből különféle kivonatokat, teákat, csodatevő elixíreket készítettek.

Nézzünk bele a kombuchatálba és próbáljuk megfejteni a titkát. A kombuchakolóniák állítólag már több millió éve kialakultak a még szennyezetlen óceán vízéből. Életfolyamatai által sok szerves molekulát: enzimet, aminosavat, vitamint, fontos poliszaharidot stb. termel, amely nagyon fontos természetes tápanyaga az emberi szervezetnek.

Házilag könnyen készíthetünk gombateát, és egy kis odafigyeléssel hosszú ideig életben tarthatjuk a saját gombakultúránkat.

Kombucha

Hogyan készítsük?

Elsősorban szükségünk van Kombucha gombakultúrára. Beszerezhetjük ismerőstől vagy bioboltokban. Ezenkívül literenként kell még 80–100 gramm cukor és két teáskanál zöld vagy fekete tea. Ajánlatos 2 liter vízzel kezdeni, melyet felforralunk. A forrásban levő vízbe tesszük a teát (lehet filteres is) és a cukrot. Legalább 15 percig hagyjuk ázni a teát lefödött edényben. Miután lehűlt 20–25 fokra, leszűrjük egy üveg-, porcelán- vagy rozsdamentes edénybe. Műanyag edényt ne használjunk. Az élő Kombucha kultúrát tegyük a folyadékba a vele kapott teával együtt, és az edényt sűrű szövésű szövettel takarjuk le, a szövetet gumival rögzítsük. Fontos, hogy megvédjük a gyorsan szaporodó muslincáktól, de a levegőztetést is biztosítani kell. Az erjesztés a hőmérséklettő függően 8–12 napig tart. Tegyük az edényt meleg helyre, ahol a hőmérséklet nem alacsonyabb 20, és nem magasabb 30 foknál. Az ideális hőmérséklet a 25 fok. A gomba nem igényli a fényt, sötétben is életképes. Közvetlen napfény ne érje a gombát, mert a sok fény ártalmas lehet. Elkezdődik az erjedés, ez idő alatt az élesztő lebontja a cukrot szén-dioxidra, savakra és egyéb összetevőkre. Ez a folyamat adja meg a tea különleges ízét és kialakítja összetevőit. A folyamat kezdetén a tea édes, de lassan savanykás ízűvé válik. Ha édesebb ízű italt szeretnénk fogyasztani, rövidebb ideig erjesszük a főzetet. A cukor végeleges lebomlása után az ital eléri a végső, 2,5–3,5 pH értékű savassági fokot. További erjesztésre nincs szükség, mert túlsúlyban lesz az ecetképződés, és ez már élvezhetetlen italt eredményez. Amint befejeződött az erjesztés, a gombát óvatosan vegyük ki az edényből, és helyezzük egy tiszta tányérra. Az italt töltsük palackokba, és légmentesen zárjuk le, majd pár napig hűvös helyen hagyjuk érni. A folyamatos erjesztés érdekében a tea legalább 10%-át meg hagyjuk meg, és friss főzettel pótoljuk a hiányt, majd helyezzük vissza a gombát az edénybe. A palackba zárt ital még napokig erjed és szén-dioxidot fejleszt, mely pezsgős hatást vált ki. A palackok felnyitását óvatosan végezzük, mert a belső nyomás hirtelen kiáramlást eredményezhet. Pár nap után az élesztő működése leáll, ezután a jól lezárt palackokat hűvös helyen tároljuk.

Kombucha üvegben

Az ital hónapokig fogyasztható marad

Az íze savanykás, kissé fanyar, de frissítő hatású. Naponta legtöbb három pohár italt igyunk meg, ne többet. Legjobb reggel éhgyomorra, majd ebéd után és lefekvés előtt egy pohárral.

A gomba általában úszik a tea felszínén, de néha lemerül az aljára. Ez is normális jelenség, nem kell megijedni. A gomba lassan növekszik, és betakarja a folyadék egész felületét. Rétegesen vastagszik, és ezek a rétegek elválaszthatók, majd pedig felhasználhatók újabb Kombuchaital készítésére. Az új gombakultúra a felszínen jelenik meg, az öreg gomba lemerül az edény aljára. Ha a lesüllyedt gomba színe sötétbarnává válik, ne használjuk tovább ital készítésére. Dobjuk ki, és a fiatalabb felső rétegeket hagyjuk meg. A gombakultúra így szaporodik, és fenntartja önmagát.

Ne vigyük túlzásba!

A gombatea fogyasztását semmiképpen ne vigyük túlzásba, mert savas hatása miatt elősegítheti a szervezet elsavasodását. Olyan eseteket is feljegyeztek, hogy soványító kúraként többhetes gombatea fogyasztás után májkorosodás lett a következmény. Ha valami kis mennyiségben hasznos lehet az egészségre, nem biztos, hogy nagy mennyiségben is az marad.

Az eddigi elért eredmények az emberek személyes tapasztalatain alapulnak, a komoly tudományos kutatások még folyamatban vannak. Amit eddig megállapítottak, azt a következőkben lehetne összefoglalni: javítja a közérzetet, egészen jó ital, nyugtató hatású, szabályozza a bélműködést, méregteleníti a szervezetet stb.

A gombatea ízét és gyógyhatását növelhetjük, ha gyógyteákat használunk. Ezzel lehet kísérletezni, de vegyük tudomásul, hogy a fertőtlenítő hatású gyógynövényből készült tea lelassítja, majd pedig elpusztíthatja a gombát. Ha folyamatosan, mindennap fogyasztjuk a gombateát, akkor az elfogyasztott mennyiségnek megfelelő friss teával pótoljuk a kivett mennyiséget. Ezt a műveletet este végezzük és az éjszaka folyamán a gomba nyugodtan erjeszthet. Felvetődik a kérdés, mit tegyünk akkor, ha szabadságra megyünk, és a gomba felügyelet nélkül marad. Legjobb, ha tiszta teával feltöltjük és lehetőleg hűvös helyre tesszük. Az alacsonyabb hőmérséklet lelassítja a gomba fejlődését. Akár több hétig is állhat a teában. Miután visszajöttünk, az erjesztett teát leöntjük, és friss teával töltjük fel a gombát. Érvényes az általános szabály, hogy a tea 10%-át meg kell hagyni, mert a benne levő erjesztőbaktériumok hatására gyorsabban regenerálódik a gomba. A leöntött tea nagy valószínűséggel nagyon ecetes és ihatatlan lesz. Háztartási ecetnek is fel lehet használni.

Kristálygombaital

Az erjesztés folyamán a pH-érték csökken, és ez megvédi a gombát a penésztől. Ettől függetlenül megjelenhet a tea felületén, melynek oka lehet a helyiség penészes levegője, rossz minőségű tea stb. Óvatosan szedjük le kanállal a penészgombákat a teáról és adjunk hozzá egy kanál ecetet. Ezzel a savanyítással rontunk a penész életfeltételein, és javítjuk a gomba életkörülményeit. Ezért fontos, hogy amikor elkezdjük a Kombuchatelepünk táplálását, a vele kapott kész teát is adjuk hozzá.

Konyhában ne tartsuk a Kombuchát. A gőzök és különböző szagok kihatnak a gomba fejlődésére. A cigarettafüsttől különösen óvjuk, mert a penész megjelenését segítjük. Nem szereti más növények társaságát sem. A virágok földjében levő mikroorganizmusok is megfertőzhetik a gomba állományt. A muslincákat az ecet és az erjesztés folyamata különösen vonzza. Ritka szövet nem felel meg a takarásra. Ezen keresztül a gombához jutnak a muslincák, és az fertőzés forrása lehet.

Italok tejsavas erjesztéssel – a kvasz

Erjesztés által előállított, félig sörnek is nevezhető ital a kvasz, melyet Oroszországban fogyasztanak. Alapanyaga a rozsliszt, maláta, korpa, liszt, almaszeletek. Az előkészített anyagokat vízben erjedni hagyják, és így egy eléggé jó ízű tejsavas italt nyernek.

A tejsavas erjedés útján képződő ital is gyógyhatású, és különböző formában létezik. Nálunk legismertebb a káposzta savanyítása útján nyert lé. A tejsavas erjesztés által nem csak káposztát lehet savanyítani. Bármilyen más zöldségféle is felhasználható erre a célra. Sárgarépa, zöld paradicsom, zeller, zöldség, torma, gomba stb. savanyítható, illetve tartósítható tejsavas erjesztés által. Fontos tudnivaló, hogy a zöld paradicsom mérgező anyagot tartalmaz, mely a tejsavas erjesztés következtében felbomlik, ezáltal a zöld paradicsom is ehető savanyúsággá válik.

A kristáygomba

Az erjesztéssel kapcsolatos a „japán tengeri kristály” vagy kristálygomba nevű csodaszer is. Fehér és porcogós csomócskák, melyeket vízben nevelnek. Adalékanyagnak mazsolát vagy fügét használnak, és ezzel táplálják a „kristályt”. Valójában baktérium és élesztőfajok együttéléséről van szó. A képződő ital, mely tartalmaz tejsavat is, szintén felhasználható egészségjavítás céljára. Az italt vízikefírnek is szokták nevezni.

További tejsavat tartalmazó készítmények: kefir, joghurt, tofu, tibeti gomba, kumisz, csampa stb.

A káposztához hasonlóan a gombát is lehet tartósítani tejsavas erjesztéssel. A leszeletelt gombát pár percig előfőzzük, lehűlés után hordóba tesszük. A gomba súlyára számítva 1,5% sót keverünk hozzá. Aludttej vagy káposztalé hozzáadásával indítható el az erjesztés folyamata. Ezzel az eljárással laska- és csiperkegomba is tartósítható akár hat hónapig is.