2024. szeptember 30., hétfő

A kertészkedés címerállata

A vidékünkön is honos keleti sün ( Erinaceus concolor) igazi otthona a dús aljnövényzetű, ritkás erdők, de települések közelében is megtalálható, a falvakat, városokat környékező cserjésekben búvik meg, s találkozhatunk vele a kertjeinkben is. A sün tartósan csak a nagy, sűrű bokorzatú kertekben marad meg, ahol sok a száraz avar, valamint kiterjedt gyepszőnyeg található. Az ilyen terep számára megfelelő rejtekhelyet, vadászterületet és elegendő táplálékot biztosít.

A barátságos, megnyerő kinézetű állat a régi rajzfilmek egyik felejthetetlen figurája volt. Alakja e rajzfilmekben is a szorgoskodással, a kertészkedéssel fűződött össze. Mint minden ilyen leegyszerűsítő általánosításnak, ennek is megvan az alapja, hiszen egy hasznos állatról van szó. A kertészkedés címerállata jelző méltán illeti meg. Van, hogy megeszi a fáról lehullott gyümölcsöt is, de nem ez a fő tápláléka. A sün étlapjának első számú ínyencsége a giliszta, a rovarok és a kártékony csigák. Összességében tehát sokkal nagyobb a haszon belőle, mint a kár, sose bánjuk tehát, ha sün költözött a kertünkbe. Ezért mi magunk is tehetünk, kedvünk és lehetőségeik szerint etethetjük is „kerti sününket”. Ősszel macskaeledellel vagy sózatlan mogyoróval kedveskedhetünk neki. A népies sündisznó név ne tévesszen meg bennünket: tejet ne adjunk neki. (Annyiban ugyan hasonlít mindenevő névrokonára, hogy időnként maga is elfogyasztja a dögöket, és beleszabadulva a szemetesünkbe a „kukázást” sem veti meg.)

A sünről valóban elmondható, hogy hasának az áldozata. Leggyakrabban sajnos az utakon találkozhatunk az eltaposott példányaikkal. Ennek a gyakoriságnak az oka, hogy nagyobb esőzések alkalmával a giliszták kimásznak a szilárd burkolatú utakra, a sün pedig a veszéllyel dacolva nem képes ellenállni hasa csábításának.

Ha már a többi állattal való hasonlóságát keressük, akkor inkább a medvéhez hasonlítanánk, természetesen nem a kinézeténél fogva, hanem, azért, mert a sün is téli álmot alszik, akárcsak a nagyméretű, szintén erdőlakó társa. A sünt szeptember végén, októberben keres magának téli menedéket. A komposzthalom is kiváló téli búvóhelyül szolgálhat neki. Ha a középhőmérséklet több napon át nem éri el a 10 Celsius-fokot, a sün téli álomba merül. Ez a természet igazi csodája, az állatka testhőmérséklete egészen addig süllyed, míg el nem éri a 6 fokot. Ekkor „automata fűtésre” kapcsol át, melynek során a hőveszteséget úgy egyenlíti ki, hogy belső hőmérséklete soha ne süllyedjen fagypont alá.